به گزارش خبرگزاری برنا؛ حجت‌الاسلام محمدرضا محمدی‌پیام درباره برگزاری مراسم معنوی شب های قدر در مساجد اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن شب های معنوی قدر، اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شب ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا و براساس جلسه ۲۱ اردیبهشت ۹۹ مقرر شده است که مراسم معنوی شب های قدر با رعایت کامل و دقیق نکات بهداشتی و فاصله گذاری در مساجد برگزار شود.

وی با تأکید بر اینکه صرفاً در شب های قدر مراسم در مساجد برگزار می شود، افزود: اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر بین افراد است و در صورت نبود فضای باز برگزاری مراسم در داخل مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز با رعایت فاصله یک متری می تواند انجام شود.

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان با بیان اینکه رعایت تهویه مناسب در محل های بسته الزامی است، خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی از سوی هیئت امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر حضور نیافتن بیماران خاص و دارای بیماری های زمینه ای با خطر بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم انجام شود.

وی با بیان اینکه باید از هر گونه پذیرایی و توزیع نذورات در مساجد خودداری شود و مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت باشد، اعلام کرد: مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان اقدام به تهیه ماسک کرده است و هئیت امنای مساجد با داشتن نامه ای از آن مسجد می توانند به این مرکز مراجعه و ماسک دریافت کنند.

محمدی‌پیام با بیان اینکه جلسات مداحان مشهور می تواند در فضاهای باز مانند ورزشگاه ها با ۲۵ درصد ظرفیت و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود، گفت: از برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله گذاری حداقل امکانات را ندارند، خودداری شود.

وی با بیان اینکه هیئت امنا، روحانی مساجد و بسیج مسئول نظارت بر اجرای مراسم شب های قدر در مساجد هستند، افزود: تمام افراد در محل برگزاری مراسم باید از ماسک و دستکش استفاده کرده و افراد شرکت کننده لازم است سجاده، مهر، قرآن، مفاتیح و چادر نماز شخصی خود را همراه داشته باشند.

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان با بیان اینکه در طول برگزاری مراسم بازرسی توسط مسئولان بهداشتی انجام می شود، تأکید کرد: در بخشنامه وزارت بهداشت آمده که از برگزاری مراسم شب های قدر در استان های شدیداً درگیر مانند خوزستان خودداری شود اما مساجد همدان مشکلی نداشته و می توانند این مراسم را برگزار کنند.

وی با بیان اینکه مراسم شب های قدر از ساعت ۱۲ شب تا ۲ بامداد برگزار می شود، گفت: ۱۷۰ مسجد استان همدان حداقل امکانات لازم برای فاصله گذاری اجتماعی را دارند و با برگزاری مراسم در تمام مساجد جمعیت توزیع شده و مراسم بهتر و سالم تر با رعایت نکات بهداشتی برگزار می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: