به گزارش خبرگزاری برنا از گرگان: علی نصرتی اظهار کرد: طی بازدیدهای انجام شده از روند احداث و راه اندازی فرایند فیلتراسیون در مجتمع میگو گمیشان، 14 مزرعه دیگر نیز در حال ساخت و راه اندازی فیلرشنی می باشند که به زودی این کار به اتمام می رسد.

وی با اشاره به مزیت های اجرای این طرح خاطرنشان کرد: با راه اندازی و کارگذاری فیلترشنی در ورودی مزارع پرورش میگو از ورود موارد ناخواسته از جمله مواد جامد و معلق موجود در آب، گل و لای و سایر آبزیان به استخر جلوگیری می شود.

وی افزود: دانه بندی شن مورد استفاده در فیلتر شنی باید به گونه ای باشد که فضای بین آنها از قطر این موارد ناخواسته که امکان ورود به استخرها را دارند، کمتر باشد که در این فیلتر از 3 لایه شن استفاده می گردد.

نصرتی گفت: بلافاصله بعد از فیلترهای شنی فیلترهای توری 3 مرحله ای از جنس پلی آمید تعبیه شده است که مقاومت خوبی در مقابل نیروهای وارده دارند.

وی اذعان داشت: توری های مورد استفاده در مزارع پرورش میگو از سمت ورودی آب به سمت مزرعه به ترتیب از روزنه های ریزتر استفاده می شوند و برای اطمینان از عدم ورود ناخواسته ها می تواند از مش 20 تا مش 80 را در مسیر آب ورودی تا استخرها نصب نمود.

وی با اشاره اهمیت و نقش فیلتراسیون در تولید میگو خاطرنشان کرد: ورود موجودات ناخواسته به آب استخرهای پرورش میگو می توانند به دو صورت زیانبار باشند. از جمله اینکه وجود این موجودات ناخواسته باعث افزایش fcr (ضریب تبدیل غذایی) می شود و با توجه به افزایش بیومس مزرعه مصرف اکسیژن بالارفته و باعث ایجاد کمبود اکسیژن در مزرعه می شود. همچنین ورود موجودات ناخواسته مخصوصا سخت پوستان می توانند به عنوان ناقل یا میزبان در انتقال بیماری به مزارع نقش داشته باشند که با نصب فیلتراسیون آسیب های اینچنینی از بین خواهد رفت.

رئیس اداره فنی و عمرانی شیلات گلستان در پایان تصریح کرد: در حال حاضر نصب فیلتر شنی و توری چند مرحله ای به عنوان یک الزام در مزارع پروش میگو گمیشان مورد تاکید قرار گرفته است و با نظارت شیلات و دامپزشکی به بهترین نحو در حال احداث در مزارع می باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: