به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محمدحسین طالبیان در جلسه با دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضمن اشاره به اهمیت مشاهیر نیشابور در عرصه ملی و جهانی، خصوصا عطار نیشابوری، بر لزوم پاسداشت این مفاخر توسط دستگاههای فرهنگی متولی تاکید کرد.»

او ادامه داد: «ضمن ابراز خرسندی از اقدام یونسکو در برگزاری مراسم بزرگداشت عطار نیشابوری در سال ۲۰۲۱ میلادی، آمادگی وزارت میراث فرهنگی را در زمینه  آماده سازی و ساماندهی و تامین زیرساخت ها در مجموعه آرامگاه عطار و سایت موزه شادیاخ اعلام می کنیم.»

هم چنین در این جلسه که با موضوع برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری مراسم جهانی بزرگداشت عطار نیشابوری در سال ۲۰۲۱ برگزار شد، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، از قرار گرفتن نام ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در فهرست گرامی‌داشت کمیسیون ملی یونسکو خبر داد.

حجت‌الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب‌الدین سهروردی و گرامی‌داشت ۱۷۵۰امین سالروز تاسیس دانشگاه جندی‌شاپور از سوی کمیسیون ملی یونسکو در سالی که گذشت اظهار کرد: هر دوسال یک‌بار کشورها می‌توانند دو شخصیت برجسته خود را که تولد و وفات آنان در مضربی از ۵۰ است به یونسکو معرفی کنند و بزرگداشت این شخصیت‌ها برگزار شود.

او گفت: پس از بررسی گروه‌های کارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسکو به منظور درج در فهرست گرامی‌داشت انتخاب شدند. ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و کیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق بوده است. بزرگداشت این نابغه اندیشمند که در سراسر عمر در راستای پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی تلاش کرد اتفاقی بزرگ است و خرسندیم نام معلم ثانی در فهرست گرامی‌داشت یونسکو قرار گرفت.

ایوبی در ادامه با اشاره به جایگاه رفیع عطار نیشابوری و قرار گرفتن این عارف و شاعر نامی ایران در فهرست گرامی‌داشت یونسکو تصریح کرد: جای خرسندی است که نام عطار که عمر خود را در سده شش و هفت قمری در راه سیر سلوک گذاشت در این فهرست قرار گرفته و شاهد برپایی بزرگداشت این عارف و شاعر نام‌آور ایران هستیم.

او با بیان اینکه هریک از مشاهیر می‌توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند تاکید کرد: برنامه‌های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در دست خواهد بود که به‌زودی اعلام می‌شود.

هم چنین در این جلسه علیرضا قامتی معاون استاندار و فرماندار نیشابور، علی نجفی شهردار نیشابور، رضا مهرداد عضو شورای اسلامی شهر نیشابور، محمداسماعیل اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور، علیرضا سیدآبادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، یعقوب محمدی فر عضو کمیسیون ملی یونسکو و رییس دانشگاه بوعلی همدان، جبرئیل نوکنده عضو کمیسیون ملی یونسکو و مدیر موزه ملی ایران، و میهمانانی از شهر خوی  وتعدادی دیگر از اعضای کمیسیون ملی یونسکو در محل سالن جلسات کمیسیون ملی یونسکو در تهران حضور داشتند.

در ادامه جلسه مقرر شد اعضای کمیسیون ملی یونسکو، ظرف مدت یکماه آینده ضمن بازدید از نیشابور، جزئیات برنامه های بزرگداشت جهانی عطار را بررسی کنند.‌

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: