به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی صحرائی روز سه‌شنبه در مراسم کلنگ‌زنی مرکز مالی بورس اوراق بهادار استان زنجان در جمع خبرنگاران افزود: این ساختمان همچنین مرکز منطقه‌ای تالار بورس زنجان نیز خواهد بود.

وی اظهار داشت: برآورد مشاوران در خصوص هزینه ساخت این مرکز بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومان بوده و با توجه به نبود هیچگونه محدودیت منابع مالی در صورت حمایت مقامات استانی و تسریع فرآیندها حداکثر ظرف ۲ سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

صحرائی اظهار داشت: به واسطه آزادسازی سهام عدالت بنا بر فرمان رهبر معظم انقلاب، ۴۹.۵ میلیون نفر از هموطنان به صورت مستقیم، سهامدار خواهند شد که این حجم، نیازمند زیرساخت‌های فنی بزرگ است و قرار گرفتن Backup در این محل، مسائل فنی را پشتیبانی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه به دلیل وجود نیروی جوان و مستعد، ضریب نفوذ و حضور در بازار سرمایه در استان زنجان بیشتر از میانگین کشور است که می‌توانند از این امکانات و برکات برخوردار شوند.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به استقبال فراوان مردم از بازار سرمایه گفت: به مردم توصیه می‌شود که به شرکت‌های کارگزاری و مشاوره شناسنامه‌دار، مورد اعتماد و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه کنند زیرا در تمام زمینه‌ها افراد سودجود وجود دارند.

وی تاکید کرد: مردم به‌حتم با پس‌اندازها و منابع مالی مازاد خود وارد بورس و بازار سرمایه شده و پیرو فضای مجازی نباشند.

صحرائی در خصوص میزان اشتغالزایی این پروژه اظهار داشت: اشتغالزایی مستقیم در شرکت بورس اوراق بهادار تهران ۵۰ نفر بوده و پایین است اما چون معاملات در بستر الکترونیکی و فضای مجازی انجام می‌شود طی سال‌های متمادی بعد، بستر مناسبی برای افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه و شرکت‌های مشاور استانی بوده و به صورت اشتغال غیرمستقیم می‌توانند از این مزیت بهره‌مند شوند که به افزایش سرمایه‌گذاری در کشور و استان کمک می‌کند.

وی در پاسخ به علت انتخاب زنجان برای استقرار پشتیبان مرکز داده بورس کشور، خاطرنشان کرد: هر مرکز داده‌ای باید پشتیبان داشته باشد که زنجان با توجه به ویژگی‌ها و مشخصات جغرافیایی و کم‌خطر بودن از لحاظ زلزله، انتخاب شد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: نماگرهای فعالیتی مانند انواع شاخص‌ها به‌ویژه رشد شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد که بازار بورس از انتهای سال گذشته مورد استقبال قرار گرفته که بخشی از آن مرهون حضور گسترده و مستمر مردم است که روزانه در بعض مواقع تا یک هزار میلیارد تومان نیز جریان نقدینگی وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: بازار بورس به دلیل در دسترس بودن، شفافیت و ورود با هر میزان نقدینگی و منابع خُرد، تنها جایی است که سبب می‌شود سهامداران عمده با فروش بخشی از سهام، پروژه‌های شرکت‌های خود را گسترش دهند و یا در سرمایه در گردش، استفاده کنند ضمن اینکه نهادهای عمومی نیز در نظر دارند شرکت‌های خود را واگذار کرده و از منابع آن در راستای اجرای پروژه‌های جدید، بهره‌برداری کند.

صحرائی با بیان اینکه برنامه افزایش سواد مالی را داریم، خاطرنشان کرد: آسیب‌شناسی فعلی این است که سواد مالی مردم برای حضور در بازار سرمایه به اندازه حضورشان رشد نداشته است.

وی افزود: حضور در بازار سرمایه، یک امر تخصصی و زمانگیر است که باید با آگاهی کامل باشد.

صحرائی ادامه داد: برای افرادی که آگاهی پایینی نسبت به بازار سرمایه دارند، حضور غیرمستقیم را توصیه می‌کنیم و در این راستا انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و مختلط را توسعه داده‌ایم که مردم می‌توانند از طریق حضور در یونیت‌های صندوق‌ها که هم در زمان، صرفه‌جویی شده و هم افراد متخصص و تحت نظارت سازمان بورس در آن حضور داشته و تمام ریسک‌ها را در نظر دارند از بازار سرمایه استفاده کنند.

پروژه تالار منطقه‌ای بورس تهران در زنجان در زمینی به مساحت یک هزار و ۷۴ مترمربع در هشت طبقه و پنج هزار و ۳۱۲ مترمربع زیربنا ساخته خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: