به گزارش خبرگزاری برنا، شتاب در پرداخت بهای گندم یا همان طلای زرد خریداری شده از گندمکاران در سال زراعی جاری موجب شده کشاورزان بیشتر برای تحویل محصول به مراکز خرید تمایل داشته باشند تا اینکه دسترنج یکساله شان را به قیمت پایین تر به دلالان سودجو بسپارند.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان معتقد است یکی از اقداماتی که باعث شد امسال شاهد تجمع در مراکز خرید گندم نباشیم افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی در استان و صدور مجوز حمل این محصول به دیگر نقاط کشور است.

جمال صالحی، با اعلام اینکه ۸۰ هزار تن به ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در استان اضافه شده است، گفت: از این میزان ۲۰ هزار تن در شهرستان سقز، ۲۰ هزار تن دیواندره، ۲۰ هزار تن قروه و ۱۰ هزار تن سروآباد و ۱۰ هزار تن هم در کامیاران ظرفیت ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت ذخیره‌سازی گندم در استان بیش از ۹۰۰ هزار تن بوده که ۲۰۰ هزار تن آن انباری و بیش از ۷۰۰ هزار تن آن سیلویی است، افزود: میزان مصرف سالانه گندم در استان ۲۲۰ هزار تن است که هر سال مازاد آن به خارج از استان حمل می‌شود.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان اظهار داشت: از ابتدای فصل خرید گندم در کردستان تاکنون ۳۰ هزار تن از گندم خریداری شده در مراکز خرید این استان به استان‌های تهران، قم، گیلان، مازندران و یزد حمل شده است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان در  رابطه با تعیین درصد افت در مراکز خرید گندم اظهار داشت: کشاورز آزاد است و برای تحویل محصول خود به هر مرکز خرید اعم از دولتی، تعاون روستایی و کارخانجات آرد حق مراجعه کند.

صالحی با اشاره به اینکه درصد تعیین افت گندم براساس کیفیت ظاهری انجام می شود، گفت: افت غیرمفید دانه گندم به وجود شن و ماسه، ساقه و قسمت‌های سبزگیاه، کاه و کلش، بذر علف‌های هرز  برمی گردد.

وی اضافه کرد: افت مفید هم شامل ناخالصی‌هایی نظیر دانه‌های آسیب دیده، دانه‌های چروکیده و لاغر، دانه‌های شکسته، دانه‌های نارس، دانه‌های تغییر رنگ یافته و دانه‌های سایر غلات افت است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان یادآور شد: با توجه به اینکه امسال هم خرید و هم پرداخت بهای گندم خریداری شده نسبت به سنوات گذشته با سرعت بیشتری انجام می‌شود لذا کشاورزان هیچ دلیلی برای تحویل محصول خود به دلالان ندارند و تاکنون هم گزارشی در این خصوص به ما ارائه نشده است.

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: