به گزارش خبرگزاری برنا، مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در این آئین گفت: سال گذشته تعداد این پایگاه‌ها ۱۶ مورد بود که امسال با توجه به شیوع کرونا و برای حفاظت از سلامت نو آموزان و با هدف رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۲۲ پایگاه افزایش یافت.

رشید قربانی با بیان اینکه بخاطر سلامت نوآموزان، امسال سنجش دهان و دندان آنان حذف شده است، افزود: پایگا‌های سنجش سلامت در ۲ شیفت کاری به نوآموزان خدمات خواهند داد توصیه شده که اولویت اصلی پرسنل رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

وی یادآور شد: پرسنل پایگاه‌های سنجش باید با تشخیص درست و دقیق وضعیت هوشی و جسمانی نوآموزان، راه را برای تحصیل موفق آنان هموار و افراد دارای مشکل را به پزشکان و کارشناسان مجرب معرفی کنند.

 قربانی گفت: قرار است در قالب این ۲۲ پایگاه، وضعیت سلامت جسمانی ۲۸ هزار نوآموز ورود به دبستان از لحاظ بینایی، شنوایی و هوش تا ۱۵ شهریور تست و پس از بررسی در سه گروه مدارس عادی، دیرآموز و استثنایی تحصیل می‌کنند.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان هم با اشاره به اینکه امسال هشت دستگاه شنوایی سنجی جدید خریداری شده است، گفت: هر پایگاه سنجش سلامت دارای هفت نفر پرسنل بوده و روزانه در هر پایگاه ۲۰ نوآموز پذیرش می‌شوند.

خلیل رنجبر افزود: نوبت دهی این برنامه برای بیست وششمین سال متوالی در ۲ مرحله اولیه و تخصصی برای تمامی نوآموزان بدو ورود به دبستان (پایه اولی‌ها) استان از ۱۵ تیرماه آغاز و تا ۱۵ شهریور ادامه می‌یابد.

ورنجبر گفت: هزینه دریافتی سنجش برای هر نوآموز ۴۰۰ هزار ریال اعلام شده و والدین نوآموزان با مراجعه به مدرسه محل ثبت نام نوآموز و با ارائه مدارک شناسنامه‌ای توسط مدیر مدرسه در سامانه سنجش به آدرس h ۱.iehs.ir/tashkhis/home و h ۱.csdeo.ir/tashkhis/home نوبت گیری می‌شوند.

رنجبر افزود: نوبت‌گیری در سامانه در شرایط کنونی بیماری کرونا با فاصله نیم ساعت انجام گرفته و هر پایگاه سنجش روزانه تعداد ۲۰ نفر نوآموز را ارزیابی کرده و ساعت کاری در نوبت صبح از ۸ تا ۱۳ و در نوبت بعدازظهر از ساعت ۱۴ تا ۱۹ با رعایت موارد بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه ۱۳۰ بسته بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی با ارزش تقریبی ۶۵۰ میلیون ریال در پایگاه‌های سنجش استان توزیع شده است، گفت: امسال معاینات عمومی پزشکی نوآموزان بدو ورود به مدرسه به دلیل پیشگیری از ابتلای نوآموزان به کرونا لغو شده و در پایگاه‌ها فقط معاینات غرباگری (سنجش بینایی، شنوایی و آمادگی تحصیلی)، وضعیت حرکتی و سوابق واکسیناسیون نوآموزی بررسی خواهد شد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان افزود: ۲۷ هزار و ۴۳۴ نفر نوآموز بدو ورود به دبستان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان استان در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ مورد ارزیابی‌های اولیه و تخصصی قرار گرفته وب ه مدارس معرفی شدند.

رنجیر یادآور شد: ثبت نام قطعی دانش آموزان در سامانه سناد، صدور کارنامه و سفارش کتب درسی زمانی امکان پذیر است که نوآموز یا دانش آموز به پایگاه‌های سنجش مراجعه کرده و گواهی سنجش را دریافت کرده باشد.

در سال تحصیلی جدید بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز کردستانی در پایه‌های مختلف تحصیل می‌کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: