به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد؛ علی بیرجندی نژاد رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد  در جمع اصحاب رسانه گفت:به طور کلی از زمان شیوع ویروس کرونا در مشهد ۲۰۰ مبتلا به این ویروس از کادر درمان داشته ایم که تا کنون ۱۳ تن از این افراد که شامل پزشک، کمک بهیار وپرستار بودند به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در خصوص کاهش اپیدمی ویروس کرونا افزود: از مهمترین اقداماتی که تا کنون انجام داده ایم بحث اطلاع رسانی درباره این ویروس؛ پاسخ گویی به سوالات مردمی واستفاده از ظرفیت های فضای مجازی و سایت ها بوده

بیرجندی نژاد همچنین مطرح کرد:ما به عنوان سازمان نظام پزشکی به دنبال مطالبه همکاران پرستار وبه طور کلی کادر درمان هستیم و علت اینکه  بسیاری از مطالبات کادر درمان به تعویق افتاده به شرایط مالی کشور باز می گردد.

وی با اشاره به سازمان های بیمه ای در کشور تصریح کرد: بخش مهمی از مطالبات کادر درمان به این سازمان ها بر می گردد و ده روز قبل با هیئت مدیره پرستاران جلسه ای داشته ایم که منجر به صدور بیانیه مشترک شد.

بیرجندی نژاد در واکنش به این مطلب که گفته می شود افزایش میزان شیوع کرونا در مشهد و سه برابر شدن آن مرتبط به بازگشایی حرم امام رضا(ع) و هجوم زوار از سراسر کشور به مشهد می شود عنوان کرد: به هیچ عنوان معتقد نیستیم که سه برابر شدن آمار ابتلا به کرونا در این شهر به بازگشایی حرم ربط داشته باشد چرا که این افزایش ابتلا در کل کشور اتفاق افتاد اما همانطور که قبلاً برای بسته شدن موقت حرم پیگیری کردیم الان نیز موافق اعلام محدودیت در این مورد و برگزاری سایر مراسم مذهبی هستیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد در خصوص افزایش  تعرفه های پزشکی ادامه داد:افزایش تعرفه های پزشکی رشد ۲۰۰ تا۳۰۰ درصدی داشته واگر اقدامی در این خصوص صورت نگیرد ، ادامه فعالیت مراکز درمانی دچار مشکل خواهد شد.

وی ادامه داد:از شیوع ویروس کرونا تا کنون سیستم غربالگری خوبی داشته ایم و همین علت باعث شده که مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان محدود شود و از ۱۶۲ هزار بیماری که در فروردین ماه سال جاری با علائم تنفسی مشکوک به کرونا تست اسکرین گرفته شده فقط ۶۲ نفر به بیمارستان های سطح ۳ ارجاع داده شدند.

بیرجندی نژاد با اشاره به نظارت سازمان نظام پزشکی بر تخلفات تعرفه ای در مراکز درمانی گفت:گزارشات بسیار محدود است و از ۶۰ درصد شکایتی که سال گذشته به سازمان شده ؛ فقط ۴۰ درصد منجر به صدور کیفر خواست گردیده و ۳۰۰ مطب پزشکی را تعطیل کردیم.

۳۰ تا۴۰ درصد مراجعه کنندگان به پزشک بیمارانی با علائم کرونا هستند

در ادامه معاون برنامه ریزی و نظارت در سازمان نظام پزشکی مشهد گفت:تا کنون هیچ داروی درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و داروهایی که برای بیماران کرونا تجویز می شود مربوط به بیماری های عفونتی دیگر و یک سری داروهای ضد ویروس مانند" ایمنوگلوبین" است.

اصغر حاتمی ادامه داد:سرتاسر جهان به منظور کشف واکسن ویروس کرونا اقدام به پژوهش های علمی کرده که ایران نیز جزو آن است.

وی ادامه داد:اکنون مهمترین اقدامی که باید در خصوص پیشگیری از شیوع ویروس  کرونا انجام دهیم پرهیز از اجتماعات و زدن ماسک است.

حاتمی همچنین تصریح کرد:در مشهد بین ۵ تا ۶ هزار مطب وجود دارد که به طور میانگین ۳۰ تا ۴۰ درصد مراجعه کنندگان دارای علائم کرونا به این مراکز رجوع می کنند.

معاون برنامه ریزی ونظارت بر سازمان نظام پزشکی مشهد همچنین خاطر نشان کرد:هزار و۴۰۰ مطب مربوط به پزشکان ؛عمومی؛ داخلی ؛ اطفال وزنان طبق بخشنامه وزارت بهداشت بیشترین برخورد با بیماران کرونایی را دارند.

بازگشایی حرم بر عهده مسئولین اجرایی است

مسعود شاهزند عضو هیئت علمی سازمان علوم پزشکی مشهد نیز در بخش دیگری از این نشست با اشاره به محدودیت های تردد در حرم رضوی گفت: ما به عنوان مشاور اعلام کردیم که حرم تا پایان تابستان به منظور حفظ فاصله گذاری اجتماعی تا پایان تابستان  بازگشایی نشود اما ما فقط نماینده سازمان هستیم و تصمیم گیرنده نهایی مسئولین اجرایی هستند.

وی ادامه داد: نه تنها در حرم بلکه در تمامی مراکز اجتماعی و تفریحی نیز باید فاصله گذاری رعایت شود و ما با تمام پتانسیل از سلامت جامعه دفاع می کنیم و هرعاملی که باعث تجمع  شود را قطعا برخورد خواهیم کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: