به گزارش برنا،اکبر بهنام جو در جلسه ستاد استانی کرونا اظهار کرد: ترویج فرهنگ عاشورایی و نهضت امام حسین(ع) در شرایط کنونی برای ما لازم است چرا که درس ایثار، شجاعت، آزادگی و حریت از نهضت این بزرگواران نشات گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در خصوص اینکه همه ما معتقد به عزاداری هستیم افزود: باید در برگزاری مراسم عزاداری همه با خلوص نیت در نحوه برگزاری آن تلاش کنند و مردم با اراده پاک علاوه بر برگزاری مراسم در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا احساس مسولیت کنند.

استاندار اردبیل ادامه داد:ما قصد تعطیلی هیچ مراسمی را به جز پروتکل بهداشتی ستاد ملی کرونا منع کرده نخواهیم داشت و به اعتقاد ما مردم دارای شعور و فرهنگ حسینی هستند و باید از فیوضات ماه محرم الحرام در پای منبر عالمان دینی و نوحه خوانان بهره مند شوند.

وی افزود: همه عوامل باید بصورت دلی و اعتقادی پای کار باشند و از ظرفیت دهیاران، بخشداران، شوراها در روستاها و پایگاه های مقاومت مساجد ، بسیج مردمی با توجیه کامل جهت کنترل فضا استفاده شود.

این مسوول ضدعفونی معابر، توزیع ماسک و رعایت پروتکل بهداشتی در این عزاداری ها را یادآور شد و گفت: اطلاع رسانی گسترده از سوی رسانه ها جهت تبیین و نحوه عزاداری در سال ۹۹ صورت می گیرد تا همه به وظیفه خود آشنایی کافی داشته باشد.

اکبر بهنام جو با اشاره به اینکه سیاه پوش کردن شهر برعهده شهرداری است گفت: نحوه نصب پرچم سیاه و اعلام فرارسیدن ماه محرم و ماه عزا باید نسبت به سنوات گذشته متفاوت باشد و دستگاه های نظارتی نیز به نحو احسن وظایف خود را انجام می دهند.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی کنترل وضعیت را برعهده دارد افزود: فرد تعهد دهنده در مقابل همه عزاداری ها مسوول است و توجیه عموم مردم در این رابطه باید بصورت سازمانی و سیستمی برگزار شود و هیچگونه حرکت دستجات در سطح شهر انجام نمی شود.

او گفت: طبق تاکید پروتکل بهداشتی ستاد ملی کرونا مراسم طشت گذاری نخواهیم داشت و دسته گردانی و تجمعات نباید انجام شود چرا که خطرناکترین وضعیت انتقال بیماری در تجمعات اتفاق می افتد ولی مراسم عزاداری در مساجد در محیط های باز و حیاط مدارس در صورت نبود جا برگزار می شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: خوشبختانه پیوست فرهنگی ماه محرم ابلاغ شده و شرح وظایف همه دستگاه های متولی مشخص شده است باید طبق ضوابط عمل کنند.

رییس ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل تصریح کرد: تعهدات اجرایی باید ضمانت اجرایی نیز داشته باشد و صدا و سیما با پخش برنامه های متنوع هم نقش بسزایی در اقناع عمومی خواهد داشت.

این مسوول با بیان اینکه همکاری های بین بخشی انجام می شود گفت: بر اساس آخرین پروتکلی که ابلاغ شده همه دستگاه ها در این دستورالعمل نقش دارند.

او افزود: آخرین دستورالعمل بهداشتی ابلاغ شده و شرح وظایف هیئت ها و تکایا هم ابلاغ و تفاهم نامه بین بخشی نیز منعقد می شود.

او ادامه داد: اصناف هم باید توجیه شوند و هیئت ها هیچ گونه کمبود اقلام بهداشتی در سطح استان نخواهند داشت.

در این جلسه هر یک از اعضا پیشنهاد و راهکارهای خود را تشریح کردند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: