به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، فردین حکیمی اظهار کرد: بخش عمده‌ای از ذخیره آب تالاب صالیحه در خرداد ماه بر اثر شکسته شدن دیواره تالاب و ورود آب به کانال زهکش تخلیه شد.

وی تصریح کرد: از آن زمان به بعد هم به دلیل فصل کشاورزی، تالاب صالحیه آبگیری چندانی نشد و در حال حاضر وضعیت مناسبی را در این تالاب شاهد نیستیم.

این مسئول با بیان اینکه حیات وحش به جز در همان دو نقطه‌ای که همچنان آب دارد در دیگر نقاط تالاب حضور ندارد، ادامه داد: البته امید داریم از مهر ماه با فرا رسیدن فصل بارندگی، تالاب صالحیه دوباره احیا شود و شاهد حضور گونه‌های مختلف در این تالاب باشیم.

حکیمی ضمن اشاره به ثبت تالاب صالحیه به عنوان منطقه شکار ممنوع گفت: از جمله اقدامات دیگری که امسال برای بهبود وضعیت تالاب صالحیه صورت گرفت می‌توان به راه‌اندازی پایشگاه تالاب و استقرار واحد محیط‌بانی است.

وی با تأکید بر اهمیت تأمین منبع پایدار آب برای تالاب صالحیه اظهار کرد: انتقال پساب تصفیه شده مسکن مهر نظرآباد برای این منظور در نظر گرفته شد و در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با بیان اینکه دیواره تالاب بازسازی و کانال‌های خاکی منتهی به تالاب لایروبی شده است، گفت: اقدام دیگری که امسال انجام شد پروژه حفاظت، قرق و احیا بود که با خروج شترهای سرگردان از منطقه شاهد بهبود وضعیت پوشش گیاهی منطقه هستیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: