به گزارش خبرگزاری برنا؛ "سعید رسولی" معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران استان یزبا بیان اینکه دولت با اختصاص وام ۹۴۰ میلیارد تومانی تلاش کرده تا به شرکت‌های ریلی برای جبران خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا و رکود بخش مسافری ریلی به کمک کند، گفت: شرکت‌های واجد شرایط برای دریافت این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی و این وام ضمن یک دوره ۶ ماهه تنفس، باز پرداخت آن ۲ ساله است.

رسولی از خسارت ۱۰۰ میلیارد تومانی شبکه ریلی در حوزه استرداد بلیت  و یکهزار میلیاردی بدلیل عدم خرید و تقاضا بلیط خبر داد و افزود: با وجود بحران کرونا اکنون تمام قطارهای حومه ای و بین شهری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در حال سیر هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با بیان استفاده از 50 درصد ظرفیت قطارها برای پیشگیری از انتقال کرونا و عنوان کرد: راه آهن جمهوری اسلامی ایران در جهت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مستمراً مشغول غربالگیری مسافران در ایستگاه‌های راه‌آهن و ضدعفونی مستمر در راستای پیشگیری از کرونا از سوی وزارت بهداشت و درمان مورد قدردانی قرار گرفت.

رسولی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جهش تولید  از سوی مقام معظم رهبری از اقدامات لازم در زمینه تولید قطعات ریلی در کشور گفت و اضافه کرد: در سال ۹۷،حدود ۷۸۸ دستگاه انواع واگن های باری و مسافری به شبکه ریلی کشور اضافه شد و همچنین  در فرودین و مرداد ماه امسال هم ۳۲۹ دستگاه انواع  واگن در کشور ساخته شد که‌ بزودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از ایجاد سامانه یکپارچه رونق تولید خبر داد و تصریح کرد: در راستای تحقق شعار سال سامانه یکپارچه رونق تولید  در سایت راه‌آهن در دسترس است؛ سامانه در ۲ بخش طراحی شده که در یک بخش آن مجموعه قطعات ساخته شده شبکه ریلی  با شماره فنی قطعات و کارخانجات تولیدکننده آنها معرفی شده است.

به گفته رسولی اکنون چهار هزار قطعه  در داخل کشور تولید و اطلاعات این قطعات و شرکت‌ها در این سامانه ثبت شده است و شرکت‌های ریلی می‌توانند برای تامین قطعات لوکوموتیو از تولید داخل استفاده کنند.
وی گفت: بخشی دیگر  از این  سامانه مربوط به قطعاتی است که در داخل کشور تولید نشده که هنوز مجبور به تامین آن از خارج از کشور هستیم؛اطلاعات این قطعات در سامانه درج شده و ما امیدواریم شرکت‌های داخلی برای ساخت این قطعات برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی از آماده سازی نمایشگاه دائمی جهاد خودکفایی صنعت ریلی در کشور خبر داد و گفت : این نمایشگاه در محل کارخانجات بازسازی، نوسازی و ناوگان جمهوری اسلامی در تهران ظرف چند روز آینده افتتاح می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در این نمایشگاه قطعات ساخته تولید داخل با مشخصات فنی و نام تولید کننده و همچنین قطعات وارداتی به نمایش گذاشته می‌شود.

وی گفت: در گذشته در حوزه ریلی برای تامین قطعات لوکوموتیو از جمله واگن، چرخ قطار و غیره به خارج از کشور وابسته بودیم که اکنون بسیاری از قطعات در داخل کشور تولید می شود. 

رسولی  همچنین به طرح راه آهن یزد _ اقلید اشاره کرد و اضافه کرد: این طرح ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا پایان سال‌جاری به بهره برداری می رسد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: