به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، احمد فعله گری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه استان کردستان در انتهای خطوط انتقال گاز قرار دارد، اظهار داشت: خط اول گاز در دهه 70 از مسیر قم به همدان بوده و خط دوم انتقال گاز در سالهای 75 و 76 به شهرستان های کامیاران و مریوان و سروآباد وهمچنین خط سوم نیز از استان آذربایجان در سال 80 به شهرهای سقز و بانه منتهی شد.

وی افزود: خط ششم و خط نهم سراسری با 56 اینچ در سال جاری افتتاح شده که از عسلویه به سمت شمال غرب کشیده شده و در مقوله صادرات مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در بیان اهمیت خطوط سراسری گفت: این خطوط در تقویت و ثبات خطوط گازی استان اهمیت فراوانی دارد و با استفاده از این ظرفیت امکان جهت ایجاد صنایع تبدیلی کمک زیادی به استان می کند.

فعله گری درباره وضعیت آماری و عملکردی سال 98 توضیح داد: در مجموع 1432 کیلومتر خط انتقال گاز در سطح استان اجرا و بهره برداری شده است و در کنار آن 2925 کیلومتر شبکه گذاری شهری و 7653 کیلومتر شبکه گذاری روستایی انجام شده است.

وی ادامه داد: 401 هزار و 610 پذیرش اشتراک شهری و 142 هزار و 241 اشتراک روستایی در طول این 6 ماه صورت گرفته است.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان جمع کل شبکه گذاری استان در سال 98 را 11 هزار و 116 کیلومتر عنوان کرد و افزود: در حال حاضر 543 هزار و 851 مشترک گاز شهری در استان وجود دارد.

فعله گری با اشاره به اینکه 31 شهر در کشور وجود دارد، اظهار داشت: صد درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش شرکت گاز هستند که ضریب نفوذ گاز روستایی92.5 درصد است و تا کنون به 1334 روستا گازرسانی شده است.

وی خاطر نشان کرد: 51 جایگاه cng وجود دارد که 7 درصد مصرف گاز را به خود اختصاص داده است.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان با بیان اینکه 224 واحد صنعتی در استان به شبکه گاز وصل شده است، افزود: تعداد 24 هزار و 38 واحد صنعتی گاز رسانی شده است.

فعله گری با ذکر اینکه 276 هزار و 589 انشعاب در استان تاکنون ایجاد شده است، ادامه داد:91 روستا و یک شهر در دست اجرا و گاز رسانی است.

وی با بیان اینکه در نیروگاه های سطح استان افزایش مصرف و در مدارس و مراکز مذهبی کاهش مصرف گاز داشته ایم، اظهار داشت: در بخش خانگی تغییر محسوسی نسبت به مدت مشابه سال قبل نداشته ایم.

فعله گری تصریح کرد: در مجموع یک هزار و 558 پروژه در دست اجرا تعریف شده و با وجود اینکه در مجموع 98 درصد جمعیت شهری و روستایی استان تحت پوشش گاز بوده جزو استان های سبز کشور محسوب می شویم.

وی با اشاره به اینکه311 روستای زیر 20 خانوار در استان وجود دارند، افزود: از این تعداد258 روستا قابلیت گازرسانی دارند.

فعله گری با بیان اینکه 37 پروژه روستایی و 53 پروژه صنعتی در هفته دولت افتتاح شد، تصریح کرد: اعتبار هزینه شده برای 37 روستا 33 میلیارد تومان بوده است.

خبرنگار: سحر ملایی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: