به گزارش برنا،جعفر بذری روز دوشنبه در جلسه جامعه هتلداران خلخال افزود: این قانون از سوی مجلس شورای اسلامی مصوب شده و شورای نگهبان آن را تایید کرده و اجرای آن نیز از ابتدای سال ۱۴۰۰ در سطح هتل‌های تا سه ستاره آغاز می‌شود.

وی اظهارداشت: با توجه به شیوع کرونا در کشور و کاهش درآمد هتلداران استان اردبیل از محل پذیرش مسافر و گردشگر در هفت ماه گذشته انتظار از اداره کل امور مالیاتی استان اردبیل رعایت حال هتلداران در نحوه تعیین مالیات بر درآمد این قشر آسیب‌دیده از کرونا در وضعیت فعلی است.

وی گفت: در راستای ارائه خدمات بهینه به جامعه هتلداران استان اردبیل ، این استان به چهار منطقه تقسیم شده و هر کدام از مناطق نماینده‌ای برای حضور در جلسات جامعه هتلداران استان انتخاب شده و مسائل و مشکلات خودر ا از طریق این جلسات حل و فصل می‌کنند. 

وی با بیان اینکه اتحادیه‌های صنفی و اتاق اصناف حق دخالت در امور هتل‌ها و مراکر اقامتی گردشگر را ندارند، افزود: پروانه‌های صادره از سوی اتاق اصناف برای واحدهای صنفی مناطق  گردشگری بلحاظ مغایرت قانونی باطل خواهد شد.

او اظهارکرد: صدور پروانه فعالیت صنفی از سوی اتاق اصناف تنها برای واحدهای صنفی بوده و اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان به عنوان متولی صدور پروانه فعالیت واحدهای گردشگری و اقامتی در مناطق نمونه گردشگری و خارج از آن می‌باشد.

او گفت: علاوه بر غیرقانونی بودن فعالیت واحدهای صنفی در بحث ارائه خدمات گردشگری و یا دایر کردن مراکر اقامتی فاقد پروانه فعالیت از گردشگری استان هرگونه پروانه صادره از سوی اتحادیه‌های صنفی اتاق اصناف برای این گونه واحدها باید باطل شود. 

سرپرست اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال نیز در این جلسه گفت: جامعه هتلداران این شهرستان با مشکل تامین هزینه‌های جاری هتل‌ها و مراکر اقامتی رسمی مسافر به علت شیوع کرونا مواجه هستند و طرح‌های بوم‌گردی راه‌اندازی شده این منطقه نیز دچار خسارات مالی شده اند.

عادل خلیلی افزود: در حال حاضر یک واحد میهمانسرای جهانگردی ، ۲ هتل ۲ ستاره ،یک هتل سه ستاره و یک میهمانپذیر شهری و روستایی در ارائه خدمات اسکان مسافر فعالیت دارند و با بهره‌برداری از ۲ پروژه هتل‌سازی پنج ستاره و سه ستاره ازناو ۵۰ درصد به ظرفیت پذیرش مسافر در این شهرستان اضافه خواهد شد.

وی از صدور پروانه فعالیت برای ۲۳ طرح ایجاد اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری این شهرستان خبر داد و گفت: حاکمیت شرایط کرونایی در جامعه مانع از سرعت عمل راه‌اندازی طرح‌های بوم‌گردی در این منطقه شده است.

وی اظهارداشت: با توجه به انتخاب خلخال به عنوان پایلوت طرح‌های اقامت‌گاه بوم‌گردی استان اردبیل تاکنون ۲۳ مورد پروانه فعالیت برای راه‌اندازی این واحدها صادر شده و ۱۴ مورد نیز بزودی صادر می‌شود.

او گفت: از این تعداد ۱۱ مورد پروانه بوم‌گردی در روستای کزج از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان به عنوان نخستین روستای محل اجرای طرح بوم‌گردی استان اردبیل و ۱۲ مورد پروانه فعالیت نیز برای روستاهای هدف گردشگری مجره ،خوجین و خمس از توابع بخش مرکزی خلخال می‌باشد.

او با بیان اینکه ۵۰ درصد از مجموع روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل در خلخال واقع شده ، از برنامه‌ریزی برای توسعه طرح‌های ایجاد اقامت‌گاه بوم‌گردی در روستاهای هدف گردشگری منطقه در جهت ایجاد اشتغال پایدار روستایی و رونق اقتصاد روستاهای این شهرستان خبر داد.

خلیلی  اظهارداشت: با هدف تسهیل در صدور پروانه فعالیت اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی روستایی در حال حاضر ۹۰ درصد از بروکراسی اداری و استعلامات صدور پروانه این واحدها حذف شده و متقاضیان راه‌اندازی این طرح‌ها در صورت ارائه گواهی استحکام بنا و نیز صلاحیت فردی از بخشداری‌ها می‌توانند در مدت ۴۸ ساعت پروانه اقامت‌گاه بوم‌گردی را از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت کنند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: