به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، احمد فعله گری در جلسه کارگروه با اشاره به اهمیت رعایت مصرف بهینه گاز طبیعی در سازمان ها گفت: در آستانه شروع فصل سرما و افزایش روند مصرف گاز طبیعی هستیم و با شروع پیک مصرف انرژی بخصوص گاز طبیعی رعایت مصرف بهینه سوخت بعنوان یک ضرورت اساسی مطرح است.

وی رعایت توصیه ایمنی و مصرف بهینه منابع انرژی بخصوص گاز طبیعی در ادارات دولتی را ضروری دانست و ادامه داد: براساس ماده 43 قانون بودجه سال 99 ،  ادارات و ارگان های دولتی مکلفند در سال جاری با راهکارهای عملی 10 درصد از مصرف گاز طبیعی را کاهش دهند و برای رصد این مصوبه شرکت گاز استان کردستان گروه پایش انرژی را تشکیل و از موتورخانه ها و سیستم های گرمایشی بازدید و موارد اشکال و عملکرد ضعیف سیستم های گرمایشی را برای رفع آن اطلاع رسانی خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه سخنانش گفت: در بخش مصوبه شورای اقتصاد برای گازرسانی به واحدهای صنعتی تاکنون 1113 واحد شناسایی گردیده که پایان شهریور ماه سال جاری 570 واحد از نعمت گاز طبیعی بهره مند گردیده که با توجه به مصرف سالانه 48 میلیون لیتر سوخت مایع در بخش صنعت با گازرسانی به این تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی در مصرف سالانه 38 میلیون لیتر سوخت مایع صرفه جویی شده است.

فعله گری در ادامه جلسه راهکار مفید و موثر در صرفه جوی در منابع انرژی بخصوص گازطبیعی را ارتقاء سیستم های گرمایشی دانست و بیان داشت: وظیفه کارگروه مصرف بهینه انرژی در این برهه زمانی بسیار حساس بوده و با تعریف اقدامات اصلاحی و بروزرسانی تاسیسات و تجهیزات گرمایشی  در سطح موتورخانه ادارات و منازل مسکونی می توان گام بسیار بلندی در راستای تحقق اهداف استراتژیک کارگروه مصرف انرژی در جهت هدر رفت گاز طبیعی برداشت و با این اقدامات به سر مقصد نهایی که همان صرفه جویی دست یافت.

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه در مورد طرح ملی اصلاح و بهینه سازی مصرف گاز موتورخانه ها در بخش های مسکونی و تجاری گفت: این طرح در شرکت ملی گاز ایران مصوب و ابلاغ گردیده و موتورخانه های منازل مسکونی و تجاری با رعایت شرایط و ثبت نام در سامانه به آدرس goc.nigc.ir می تواند با رفع موارد ایراد در موتورخانه ها از یارانه دولتی استفاده نمایند که از طریق صدا وسیما ، جراید و فضای مجازی اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت . 

در ادامه این جلسه  شهرام ملکی معاون امور عمرانی استانداری کردستان و رئیس کارگروه بهینه سازی مصرف انرژی ضمن تشکر از میزبانی شرکت گاز استان کردستان اظهارداشت: شرکت استان کردستان جزء دستگاه های اجرایی بسیار فعال است که از تمام ظرفیت های قانونی موجود برای ارائه خدمات استفاده می کند .

معاون امور عمرانی استانداری این گونه سخنان خود را ادامه داد: تحت پوشش قراردادن 100 درصد جمعیت شهری و 93 درصد جمعیت روستایی در استان کردستان که از وضعیت جغرافیایی بسیار ویژه برخوردارست، کار ساده ای نیست و لوله گذاری در زمین های سنگی و عبور از مسیرهای دشوار که کمتر در نقاط دیگر ایران مشاهده می شود علاوه بر سختی و صعب العبور بودن فقط در تخصص کارکنان و عوامل اجرایی شرکت گاز استان کردستان است که جزء تحسین و تشکر از این همه زحمات ، کاری دیگری نمی توان انجام داد.

وی یادآور شد: برای استاندارد نمودن مصرف انرژی باید تجهیزات و امکانات ادارات دولتی ، صنایع و منازل مسکونی به روز رسانی شده و مطابق با اصول و دستورالعمل های ایزو 50001 باشد .

 ملکی در ادامه سخنانش به اهمیت صرفه جویی در منابع انرژی اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش تعداد مشترکین در بخش های مختلف مسکونی ، صنعتی و تجاری و عدم دسترسی به سایر سوخت ها و پیش بینی میزان افزایش گاز طبیعی در سال جاری همه مکلف به استفاده از منابع انرژی هستیم و ادارات دولتی موظفند مواردی که از طریق  کمیته بهینه سازی مصرف انرژی ابلاغ می گردد پیگیری نموده و صرفه جویی لازم محقق گردد.

این مقام مسئول از مردم شریف و عزیز استان کردستان درخواست کرد با شروع فصل سرما ضمن رعایت  توصیه های ایمنی و بازرسی تاسیسات حرارتی و وسایل گاز سوز در زمینه مصارف بهینه گاز طبیعی برنامه ریزی اصولی داشته باشند.

در ادامه جلسه اعضای کارگروه نظرات و پیشنهادات را برای پیشبرد اهداف کارگروه بیان داشته و موارد برای پیگیری و نحوه انجام در دستور کار کارگروه قرار گرفت.

لازم به ذکر است شرکت گاز استان کردستان بعنوان دبیر کارگروه مصرف بهینه انرژی در سطح استان کردستان تنها دستگاهی است که نسبت به اخذ گواهی مدیریت مصرف انرژی Iso 50001  و  معاینه فنی موتورخانه ها اداری اقدام نموده و همزمان بعنوان قطب آموزشی کاهش هدر رفت گاز طبیعی در سطح شرکت ملی گاز ایران فعالیت دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: