به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، در این آیین که جمعه شب با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی، مسوولان و خادمان بارگاه منور رضوی برگزار شد، جمعی از خدام و خادمیاران مرد و زن در حالی که لاله‌های شمع در دست داشتند با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی دورتادور حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) گردهم آمده و به خطبه شب شهادت آن حضرت گوش سپردند.

 

خادمین هنگام قرائت خطبه با لاله های شمع در دست در صفوف منظم، شروع به حرکت در گردآگرد صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی کردند و همنوا با مرثیه سرایان به عزاداری پرداختند.

تولیت آستان قدس رضوی نیز در این مراسم با ابراز تسلیت سالروز رحلت رسول اکرم (ص)، شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت حضرت امام رضا (ع) گفت: امام هشتم (ع)، یکی از معصومینی است که بارها پدر بزرگوارشان از قول امام جعفر صادق (ع)، لقب آن حضرت را عالم آل محمد (ص) ذکر کردند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی افزود: حضرت امام صادق (ع) در حالی حضرت امام رضا (ع) را "عالم آل محمد" می‌داند که خود ایشان دهها فقیه، عالم، مفسر، متکلم و دانشمند در علوم مختلف را تربیت کرده و به جامعه اسلامی تقدیم نموده است، امامی که دشمنانش حتی ملهدین، در برابر عظمت و مقام علمی او سر تعظیم فرود می‌آوردند، امامی که کمتر کسی جرات می‌کرد با او مناظره کند، زیرا آن امام خداوند عقل و دانش بود.

وی ادامه داد: حضرت امام صادق (ع) که خود خداوند علم و دانش بود، به فرزندش حضرت امام موسی الکاظم (ع) می‌فرماید که "عالم آل محمد، رضای توست و ای کاش من می‌توانستم او را درک کنم."، بنا به احادیث و روایات، " فردی که امام رضا (ع) را زیارت کند و در مرقدش بیتوته نماید، همانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت می‌کند."

تولیت آستان قدس رضوی گفت: خداوند را شاکریم که چنین امامان و پیشوایانی داریم، باید سخنان و راهنمایی‌های این حجج الهی را سرلوحه کار خود و سخنان گوهربار این بزرگواران را ملاک و الگو قرار دهیم، این افراد دعوت کنندگان به سوی خدا و خشنودی پروردگار هستند.

وی افزود: امامان صبر را پیشه کردند و صبر انسان را به جایی می‌رساند که تمام عالم در حیطه قدرت او قرار می‌گیرد و همه ائمه معصومین (ع) جلوه باشکوه و باعظمتی از صبر قرآنی هستند.

حجت الاسلام مروی ادامه داد: مهمترین عنصر در زندگی ۲۵۰ ساله معصومین (ع) صبر است، حضرت امام رضا (ع) در خدعه مامون که به مراتب خطرناکتر از خشم یزید بود، با صبر نقشه او را نقش بر آب کردند.

وی گفت: اگر بخواهیم در مسیر امامت حرکت کنیم شرط اصلی داشتن صبر در برابر تمایلات و نفسانیات است، زیرا توصیه خداوند، شکیبایی و پیشه کردن تقوای الهی است.

خطبه خوانی آئین سنتی است که بر اساس وقفنامه علیشاه حاکم وقت خراسان در ۱۱۶۰ هجری قمری همه ساله در شب شهادت حضرت امام رضا (ع) و شب عاشورای حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: