به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، دکتر آروین نجفی اظهار کرد: در ابتدا این بیماری  ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد و به همین دلیل این بیماری، بیماری  خاموش نامیده می شود . به مرور زمان فرد دچار شکستگی خود به خودی در اندام های مختلف بدن مثل مچ دست، ران و لگن ، کمر و ستون مهره می شود .

متخصص ارتوپد دانشگاه علوم پزشکی البرز در ادامه گفت: کمبود فعالیت های فیزیکی به خصوص ورزش های هوازی می تواند از مهم ترین علل بروز بیماری باشد به همین دلیل افراد سالم و بیمار به انجام  ورزش تشویق می شوند. سیگار ، مصرف برخی داروها و سابقه خانوادگی می تواند از دیگر ریسک فاکتورهای بیماری باشند.

وی  تصریح کرد: علت اصلی ایجاد بیماری اختلال در متابولیسم استخوان می باشد که تولید استخوان با مشکلاتی مواجه می شود . بانوان بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند به همین دلیل بهتر است بانوان از سن 65 سالگی و آقایان از سن 70 سالگی هر 2 سال یک بار تست سنجش تراکم استخوان را انجام دهند و افرادی که مبتلا به اختلالاتی در تیروئید و پاراتیروئید و فوق کلیه هستند با دستور پزشک زودتر تست های تشخیصی را انجام دهند.

دکتر نجفی خاطر نشان کرد: دریافت کلسیم و ویتامین دی کافی، ترک سیگار، داشتن فعالیت فیزیکی مداوم و متعادل (مثلاً حداقل 30 دقیقه پیاده‌ روی روزانه)  در پیشگیری از پوکی استخوان موثر هستند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: