به گزارش خبرگزاری برنا؛ "احمد ترحمی بهابادی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد و جانشین ستاد استانی مقابله و صبح  روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در محل استانداری،با بیان استفاده 54 درصد مردم استان از ماسک در حال حاضر گفت: قبلا ۸۴ درصد مردم استان پروتکل های بهداشتی را رعایت می کردند، اگر این عدد به ۹۰ درصد نرسد همچنان شاهد افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان خواهیم بود.

 به گفته معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد، اگر مردم آیین نامه‌های بهداشتی را در پیشگیری از ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ رعایت نکنند با شرایط بحرانی تری روبه رو خواهیم شد.

وی ادامه داد: روزانه ۱۰ تا ۲۰ نفر از کارکنان بهداشت و  درمان استان به دلایل مختلف از ادامه خدمت باز می‌مانند و در هفت ماه گذشته ۷۰۰ نفر آنها بیمار شدند نمی دانیم این روند تا کی می‌تواند ادامه داشته باشد.

ترحمی آمار بیماران بستری‌ اسفندماه ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ را ۴۹۸ نفر ذکر کرد و یادآور شد: در حال حاضر ۷۰۰ نفر بستری هستند که علت آن توجه نکردن مردم به رعایت شیوه نامه های ابلاغی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در پیشگیری از بیماری است.

معاون استانداری یزد گفت: مطابق بررسی‌های انجام شده از صنوف مختلف از جمله پمپ بنزین ها، سوپر مارکت ها و فروشگاه‌های بزرگ به تعدادی اخطار داده شد، حتی تعدادی هم پلمب شد و چند روز گذشته بیشترین موارد اخطار مربوط به صنف پوشاک است.

دبیر ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان یزد در مورد تعطیلی هفتگی هم اظهار کرد: در جامعه شاهد تکثر نظر و دیدگاه هستیم، در صورت درخواست تعطیلی افرادی هستند که حقوق ثابت دارند می توان به کارمندان دولت و کارکنان بانک ها در این مورد اشاره کرد.

وی یادآور شد: از طرفی تعدادی از اصناف با تعطیلی مخالف هستند چون زندگی آنها از این طریق تامین می‌شود، لذا باید به گونه ای تصمیم گیری شود که صرفه و صلاح همه درنظر گرفته شود.

ترحمی ادامه داد: نباید به گونه ای در جامعه اقدام شود که حالت ۲ قطبی پیدا بروز کند و یا دیگر مواردی به وجود آید زیرا  حفط سلامت همگانی وظیفه همه است و مردم باید آن رعایت کنند.

وی به برخی مخالفت‌ها در اعلام تعطیلی دعای عرفه، سالن‌های ورزشی و بوم گردی‌ها اشاره کرد و گفت :  همچنین تماس هایی از برخی خانواده ها داشتیم، چرا مدرسه را تعطیل کرده اید.

وی ادامه داد: در جامعه متکثر با خواسته‌های متفاوت و به حق روبرو هستیم و هرکسی از دید خود به امور نگاه می کند، ما در همه موارد سلامت مردم را در نظر داریم و جامعه باید مدیریت ‌شود.

ترحمی با گلایه از برخی درخواست‌ها برای برگزاری نشست و یا مراسم اظهار کرد: الگوی ما مقام معظم رهبری هستند و حتی در ارتباطی که به صورت مجازی مقرر بود با صنعتگران داشته باشند، فرمودند به علت اینکه امکان داشت عوامل برنامه بیش از ۱۵ نفر شوند این اجازه را ندادم، لذا این الگو می‌تواند بهترین شیوه برای رعایت تصمیم ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا باشد و این تجمع می‌تواند در جشن ها ، مراسم ختم، عزاداری، عروسی، تور گردشگری و بسیاری از موارد دیگر باشد و هیچ گونه استثنایی هم ندارد .

 معاون استانداری یزد در مورد بازرسی از فروشگاه ها نیز گفت: بیش از ۳۰ هزار فروشگاه داریم، چگونه امکان پذیر است که این تعداد مورد بازرسی و کنترل قرار گیرد و اگر باور عمومی و اقناع افکار عمومی برای رعایت سلامتی آنها به وجود نیاید رعایت آیین نامه‌های بهداشتی امکان پذیر نیست لذا از مردم درخواست داریم  آیین نامه های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در مورد برخی تشکیک‌ ها در مورد آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا تاکید کرد: آمارها دقیق‌ و براساس پروتکل سازمان جهانی بهداشت است و بر اساس آزمایش مثبت افراد و افراد بستری در بیمارستان و یا موارد فوتی است.

به گفته ترحمی در حال حاضر روزانه در استان به طور متوسط ۱۰۰ نفر در بیمارستان ها بستری می شوند و ۲ برابر این تعداد بیماران سرپایی با آزمایش مثبت هستند که در قرنطینه خانگی به سر می برند، توصیه می شود آنها به هیچ عنوان از منازل خود خارج نشوند و از هرگونه تردد و جابه جایی هم در سطح شهر پرهیز کنند.

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل در توافق با اداره پست از هفته آینده جواب تمامی آزمایش‌های مراجعان برای آنها ارسال می شود تا از هرگونه جابه جایی یا رفت و آمد افراد در شهر جلوگیری کنیم به خصوص افرادی که ناقل ویروس  هستند که بخش زیادی از افراد را درگیر می کنند.

معاون  استانداری یزد با قدردانی از همکاری رسانه‌ها در اطلاع رسانی با این ستاد از آنها خواست  از درج مطالبی که باعث التهاب و ناامیدی در جامعه می شود، خودداری کنند، زیرا شیوع کرونا فرصتی برای انتقام و تسویه حساب سیاسی و جناحی نیست .

وی ادامه داد: شرایط بهداشتی استان از لحاظ شیوع کرونا خوب نیست هرچند مطالبه گری وظیفه حرفه‌ای رسانه هاست باید همه تلاش کنند از ناامیدی و ایجاد استرس روحی و روانی در جامعه جلوگیری کنیم و همه مسوول هستند و هر کسی کوتاهی کند گناهی نابخشودنی را انجام داده و این ویروس به هیچ کس رحم نمی‌کند و تر و خشک را با هم می سوزاند.

همچمنین در این نشست علی صالحی، مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد هم اعلام کرد: با توجه به بررسی های انجام شده ، برگزاری نشست‌های مجازی مورد موافقت خبرنگاران قرار نگرفته است، از امروز نشست‌های مختلف به منظور اطلاع رسانی ستاد پیشگیری و مقابله کرونا در استان با حضور مسوولان مرتبط برگزار می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: