به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، ابراهیم قادری با تأکید بر ضرورت خودمراقبتی با توجه به خطر پیک سوم کرونا در استان اظهار کرد: در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی در روزهای آینده تعداد بیماران و به تبع مرگ و میرها افزایش خواهد یافت.

وی از افزایش ظرفیت تستینگ تشخیصی بیماری کرونا در استان خبر داد و گفت: با توجه به حجم زیاد مبتلایان به ویروس مهلک کرونا و افزایش مراجعه کنندگان جهت تست‌گیری، ظرفیت تستینگ تشخیصی در استان ارتقاء یافت و تعداد مراکز ۱۶ ساعته فعلاً در سه شهر بانه، بیجار و‌مریوان افزایش داده شد.

دکتر قادری در خصوص تعرفه تست‌های کرونا خاطر نشان کرد: قبلاً غیر از افراد بالای ۶۵ سال، اگر شخصی به مراکز تست‌گیری جهت تست کرونا مراجعه می‌کرد خود فرد هزینه تست را پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر هزینه این تست برای همه افراد مشکوک و دارای علائم این بیماری در مراکز ۱۶ ساعته و منتخب سطح استان رایگان است و این فرصت مناسبی برای تشخیص بیماران است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به علائم کرونا گفت: تب، لرز، درد عمومی بدن، سردرد، درد مفاصل، بی اشتهایی، بی حالی و در برخی موارد اسهال و استفراغ و آبریزش از بینی از جمله این علائم است.

وی افزود: با توجه به اینکه مراجعه زود هنگام برای تشخیص و شروع درمان لازم است، از همه بیماران دارای علامت خواهش می‌کنیم سریع به پزشک‌مراجعه کرده و‌سپس به استراحت‌و‌خودمراقبتی بپردازند.

این مقام مسئول اضافه کرد: متأسفانه برخی از بیماران حتی با افزایش شدت بیماری‌شان مراجعه نمی‌کنند و بعداً با حال عمومی بد بستری می‌شوند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: