به گزارش برنا آذربایجان‌غربی ، رسول جلیلی با بیان اینکه میزان خرید گندم امسال در آذربایجان‌غربی ۲۱۹هزار و ۸۳ تن بود ، افزود: علاوه بر این میزان گندم خریداری شده توسط مراکز دولتی ، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن به صورت بذری توسط ۷ شرکت بخش خصوصی، جهت تهیه و تامین بذور گواهی شده، پرورشی و مادری خریداری شده است و ۵ هزار و ۱۲۰ تن گندم نیز از طریق سامانه سیفا توسط بخش خصوصی خریداری شده است.

جلیلی تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن گندم بذری خریداری شده توسط ۷ شرکت بخش خصوصی ، پس از مراحل فرآوری، بوجاری، ضدعفونی و کیسه گیری به صورت یارانه ای جهت کشت پاییزه در سال زراعی جاری در بین گندمکاران استان در حال توزیع است و این روند ادامه دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۶۲ مرکز خرید دولتی در استان، اضافه کرد: امسال شهرستان های نقده، بوکان، پیرانشهر، مهاباد، میاندوآب و ارومیه بیشترین میزان خرید را داشتند.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم امسال از قرار هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان بود ، اضافه کرد: امسال پیش بینی خرید گندم در حدود ۵۱۴ هزار تن بود که کاهش تحقق بارندگی های پاییزه ، وقوع سرمای دیررس بهاره در اواخر فروردین و عدم تداوم بارش ها در اردیبهشت ماه و توقف رشد به همراه بادهای گرم محلی باعث کاهش عملکرد تولید و محدودیت در پنجه زنی مزارع گردید.

وی همچنین پایین بودن قیمت خرید تضمینی با توجه به بالا بودن هزینه های کاشت ، داشت و برداشت ، بالا بودن قیمت جو در بازار آزاد و عدم رغبت کشاورزان برای تحویل به مراکز دولتی را نیز از عمده دلایل کاهش میزان تولید و پیش بینی خرید گندم در استان بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت : امسال ۸۹ هزار هکتار از اراضی آذربایجان‌غربی به کشت گندم آبی و ۲۹۰ هزار هکتار از اراضی به کشت گندم دیم اختصاص یافته بود که در مجموع ۳۸۰ هزار هکتار ازمزارع استان زیر کشت گندم رفته بود.

خبرنگار: سینا پسران افشاریان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: