به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، دکتر امیر عباس واعظی اظهار کرد: برای تشخیص علامت خطر در بیماران کرونایی باید بیمار در جایی آرام بنشیند و تعداد تنفس بیمار توسط فرد دیگری در یک دقیقه شمارش شود اگر تعداد تنفس بیشتر از 24 تنفس در یک دقیقه بود این یک علامت خطر است که بیمار وارد فاز شدید بیماری ریوی می شود .

وی تأکید کرد: در صورت  ضعف و بی حالی و مشکل در  تنفس حتما به یک مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده تا اکسیژن خون از طریق  سرانگشت بیمار مورد بررسی و چک شود.

دکتر واعظی  بررسی روزانه  اکسیژن  خون در افراد  بیمار با مشکلات  زمینه ای و مسن  را توصیه کرد وگفت:  افرادی  با بیماری قلبی پیشرفته مانند نارسایی قلبی، بیماری کلیه پیشرفته بخصوص بیماران دیالیزی، بیماری زمینه ای کبدی پیشرفته مانند سیروز کبدی، افراد دیابتی نوع 2 و افراد چاق و پر فشاری خون ، افراد سیگاری و کسانی که مشکلات ریوی و تنفسی دارند و یا اسپری تنفسی استفاده می کنند از جمله بیماران زمینه ای در معرض خطراند.

وی خاطر نشان کرد: اگر فردی با بیماری زمینه ای در ابتدا دچار علائم خفیف بیماری کووید  میشود  نباید فکر کند بیماری در حال خاموشی است و باید از انجام فعالیت های پراسترس جسمی و روحی که فشار زیادی به بیمار وارد میکند مانند ورزش های خیلی سنگین بپرهیزد.

این متخصص بیان کرد:این افراد از مایعات به اندازه مناسب به صورت میانگین 2 لیتر در روز را استفاده کند وتنوع در تغذیه و مصرف سبزیجات و میوه ها را افزایش دهند.

این عضو هیات علمی  در ادامه در رابطه با مصرف داروهای کورتن گفت : تزریق کورتن در بیماران بستری که نیاز به کمک تنفسی دارند خیلی کمک کننده است اما در بیماران مبتلا به کرونا که در فاز اولیه و خفیف هستند استفاده از کورتن توصیه نمی شود بخاطر اینکه این دوره، دوره پراکندگی ویروس است و دیده شده در افرادی که کورتن مصرف می کنند احتمال پراکنده شدن ویروس در آنها بیشتر از افراد عادی بوده است .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: