به گزارش خبرگزاری برنا؛ امیرعباس واعظی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد علائم تنفسی در بیماران کرونا گفت: اگر تنفس فرد مبتلا به کرونا در یک دقیقه بیشتر از ۲۴ بار و به صورت بالا و پایین رفتن قفسه سینه باشد، همچنین میزان اکسیژن خون بیمار کاهش یافته و زیر ۹۰ شود زنگ خطر است و باید فوری به مراکز درمانی مراجعه شود.

وی توضیح داد: برای تشخیص علامت خطر در بیماران کرونا باید بیمار در جایی آرام بنشیند و تعداد تنفس بیمار توسط فرد دیگری در یک دقیقه شمارش شود اگر تعداد تنفس بیشتر از ۲۴ تنفس در یک دقیقه بود، این یک علامت خطر است که بیمار وارد فاز شدید بیماری ریوی می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: در صورت ضعف و بی‌حالی و مشکل در تنفس حتماً به یک مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده تا اکسیژن خون از طریق سرانگشت بیمار بررسی شود.

واعظی بررسی روزانه اکسیژن خون را در افراد بیمار با مشکلات زمینه‌ای و مسن توصیه کرد.

بیماری‌های زمینه‌ای کرونا را تشدید می‌کند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد بیماری‌های زمینه‌ای که بیماری کرونا آنها را تشدید می‌کند و در معرض خطرند، گفت: افرادی با بیماری قلبی پیشرفته مانند نارسایی قلبی، بیماری کلیه پیشرفته به ‌ویژه بیماران دیالیزی، بیماری زمینه‌ای کبدی پیشرفته مانند سیروز کبدی، افراد دیابتی نوع ۲ و افراد چاق و پرفشاری خون، افراد سیگاری و کسانی که مشکلات ریوی و تنفسی دارند و یا اسپری تنفسی استفاده می‌کنند از جمله بیماران زمینه‌ای در معرض خطرند.

وی افزود: اگر فردی با بیماری زمینه‌ای در ابتدا دچار علائم خفیف بیماری کوویدـ۱۹ می‌شود نباید فکر کند بیماری در حال خاموشی است و باید از انجام فعالیت‌های پراسترس جسمی و روحی که فشار زیادی به بیمار وارد می‌کند مانند ورزش‌های خیلی سنگین بپرهیزد.

واعظی گفت: بیماران از مایعات به اندازه مناسب به صورت میانگین ۲ لیتر در روز استفاده کنند و تنوع در تغذیه و مصرف سبزیجات و میوه‌ها را افزایش دهند.

وی درباره مصرف داروهای کورتن توضیح داد: تزریق کورتن در بیماران بستری که نیاز به کمک تنفسی دارند خیلی کمک‌کننده است، اما در بیماران مبتلا به کرونا که در فاز اولیه و خفیف هستند استفاده از کورتن توصیه نمی‌شود به دلیل این‌که این دوره، دوره پراکندگی ویروس است و دیده شده در افرادی که کورتن مصرف می‌کنند احتمال پراکنده شدن ویروس بیشتر از افراد عادی بوده است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: