به گزارش خبرگزاری برنا؛ عنایت‌الله رحیمی یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی فارس ضمن گرامیداشت هفته کتاب و تقدیر از دست‌اندرکاران این عرصه، ابراز داشت: استان فارس به عنوان استانی فرهنگی شناخته می‌شود و شیراز در مقام سومین حرم اهل بیت (ع) و جایگاه علما و ادبا و فلاسفه و نیز مرکز اندیشه و ادب جایگاهی ممتاز در کشور دارد؛ از همین رو بر خود واجب می‌دانیم برای شکوفایی دانایی در استان گام برداریم.

رئیس انجمن کتابخانه‌های استان فارس اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ تاکنون تلاش‌های ارزنده‌ای برای اعتلا و احیای کتابخانه‌های عمومی در فارس صورت گرفته است؛ هم‌اکنون بیش از ۲۳۹ کتابخانه در این استان وجود دارد که نشان دهنده رشدی ۳۰ درصدی در دولت تدبیر و امید است که با توجه به تنگناهای مالی دولت تلاشی درخور توجه را در پی داشته است.

استاندار فارس اظهار کرد: همچنین در طی هفت سال تعداد اعضا نیز از ۱۱۸ هزار نفر به ۱۴۹ هزار نفر عضو رسیدیم که ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد، در تعداد کتاب ۳۵ درصد و در زیربنا نیز ۲۰ درصد افزایش در استان فارس داشته‌ایم.

وی با اشاره به پیگیری‌های بسیار برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز، عنوان داشت: زمینی که هم‌اکنون به کتابخانه‌ها تحویل شده ارزش ریالی شایان توجهی دارد که دستکم متری ۱۵ میلیون تومان است و با توجه به مساحت تا ۳۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

رحیمی اظهار کرد: شهرداری شیراز بعد از تهیه نقشه‌ها این کتابخانه را احداث خواهد کرد و امید است تا سه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه ضروری است در تهیه طرح‌های توسعه شهری زمین دولتی برای کتابخانه‌ها در اختیار قرار گیرد، ادامه داد: با این اقدام می‌توان شهرداری‌ها را تنها برای ساخت مکلف کرد؛ چراکه وقتی زمین کاربری عمومی داشته باشد با قیمت نازلی تهیه خواهد شد؛ همچنین مطلوب است چنانچه صنایع و افراد حقیقی و حقوقی در حوزه ساخت کتابخانه‌ها مشارکت کنند، در عوض از مزایای تخفیف در درآمد مشمول مالیات برخوردار ‌شوند.

وی در پایان نقش خیران را در حوزه دانش‌افزایی و تامین زیرساخت‌های فرهنگی ستود و اظهار کرد: نیکوکاران فارس همواره در این زمینه پیشقدم بوده‌اند و واقعیت امر این است که مبنای توسعه همه جوامع دانایی است و راه کسب دانش کتابخوانی است که باید به این موضوع توجه کنیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: