به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، دکتر رضا علیزاده کاشانی اظهار کرد: مصرف هیچ دارویی از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی کند و مصرف هیچ دارویی نیز علائم بیماری را تشدید نمی کند.

وی افزود:از زمان ورود ویروس کرونا به بدن تا نمایان شدن علائم حدودا 5 روز طول می کشد که در این زمان فرد بدون علامت ناقل است و ویروس را به سایر افراد منتقل می کند.

این پزشک متخصص ادامه داد: علائم اولیه بیماری شامل ضعف، بدن درد به خصوص در در ناحیه کمر و قفسه سینه به صورتی که درد پخش می شود و متمرکز نیست، تب، تنگی نفس، سرفه خشک ، کاهش حس بویایی و چشایی و علائم گوارشی شامل دل درد و دل پیچه و تهوع و بی اشتهایی و اسهال می باشد.

دکتر علیزاده کاشانی بیان کرد: بیمار معمولا دو مورد از علائم را دارد و در صورت وجود 2 مورد از این علائم باید نسبت به کرونا شک کند و به مراکز بهداشتی و درمانی سطح شهر مراجعه کند و توصیه های لازم را با دقت اجرا کند و قرنطینه خانگی را انجام دهد .

وی با بیان اینکه این علائم 7 الی 10 روز ادامه دارد و در این فاز جای نگرانی نیست گفت: تقریبا از روز یازدهم به بعد است که خطر علائم تنفسی ایجاد می شود ، سرفه ها تشدید می شوند و تنگی نفس افزایش می یابد ، فرد دچار خستگی شدید و گیجی می شود و اکسیژن رسانی به مغز کاهش می یابد و ضربان قلب بالا می رود که نشان دهنده این است که اکسیژن رسانی به قلب کم شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز یکی از عوارض مهم کرونا را ایجاد لخته در قسمت های مختلف بدن عنوان کرد و گفت: این مساله سبب نارسایی جریان خون به ارگان ها می شود و در این شرایط بیمار باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند .

دکتر علیزاده تاکید کرد: بیماری های زمینه ای سبب تشدید علائم می شود و این افراد از ابتدای بروز بیماری باید سریعا به پزشک مراجعه کنند .

وی در پایان خاطر نشان کرد: افراد مبتلا تا دو هفته بیماری را به سایر افراد منتقل می کنند و بعد از بهبود کامل علائم فرد ممکن است 4  تا 5 روز هم ناقل باشد اما امکان انتقال کاهش می یابد .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: