به گزارش خبرگزاری برنا استان البرز، عزیزالله شهبازی در دیدار رییس سازمان زندان های کشور که ظهر امروز چهارشنبه صورت گرفت، با تشریح شرایط و حساسیت های ویژه استان، افزود: البرز در همجواری با پایتخت و در محاصره چندین شهر و شهرستان آسیب پذیر است که این امر در کنار سایر موضوعات بسیار جای تامل و برنامه ریزی دارد.

وی ادامه داد: البرز دومین استان مهاجرپذیر کشور است که سالانه 90 هزار نفر به جمعیت این استان اضافه می شود.

شهبازی گفت: این استان متراکم ترین استان کشور است چراکه به طور متوسط در هر یک کیلومتر 522 نفر ساکن هستند و در شهرستان فردیس در هر کیلومتر به طور متوسط 10 هزار نفر ساکن هستند که این تراکم بالای جمعیت علاوه بر ضرورت تامین و ارتقا زیرساخت های عمرانی به بسترهای متناسب سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز نیاز دارد.

وی افزود: یک سوم جمعیت البرز در مناطق حاشیه ای و بافت های ناکارامد شهری زندگی می کنند از این رو باید تدابیر ویژه ای برای این مناطق آسیب پذیر به خصوص در حوزه اجتماعی اتخاذ کرد.

استاندار البرز اضافه کرد: استقرار افرادی که از قومیت های مختلف و ناآشنا با یکدیگر هستند در یک محله علاوه بر اینکه می تواند فرصت محسوب شود، آسیب هایی را نیز در بر داشته باشد که در صورت عدم مدیریت صحیح بحران آفرین خواهد بود.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد در سایر استان های کشور نیز به گونه ای برنامه ریزی شود تا جمعیت در آنها ماندگار شوند، گفت: البرز شاهراه ارتباطی 14 استان کشور است و متراکم ترین محورهای مواصلاتی کشور را در خود جای داده و از سوی دیگر در زمره استان های محروم کشور در حوزه آموزشی، بهداشتی و... است.

شهبازی ورود و استقرار افراد شرور و خطرآفرین در البرز را تهدیدی جدی دانست و افزود: در قالب شورای تامین استان، با تمهیدات ویژه ای درصدد پیشگیری از آسیب ها هستیم و تاکنون نیز از مخاطرات جدی بسیاری پیشگیری شده است.

وی گفت: 4 زندان بزرگ کشور در البرز مستقر هستند که مدیریت آنها در سطح ملی صورت می گیرد ولی در استان با اتحاد و انسجامی که بین اعضای شورای تامین وجود دارد و بواسطه همراهی های بین نمایندگان عالی قوا در استان وجود دارد از بروز آسیب های جدی پیشگیری شده است.

استاندار البرز افزود: البرز بواسطه رشد روز افزون مهاجرت ها و استقرار بسیاری از مراکز ملی در سطح ملی خدمات ارائه می دهد که این امر طی 2 سال اخیر به دلیل ارائه گزارش های کارشناسی و دیدارهای صورت گرفته، مورد توجه ویژه مسئولان ملی قرار گرفته است.

وی ضمن ارائه طرح ها و پیشنهادهایی در این رابطه، افزود: با عزم و اراده ویژه ای برای تحقق انتقال زندان ها از البرز پای کار هستیم و در این راستا هر گونه تعاملی که نیاز باشد، انجام می دهیم.

استاندار البرز گفت: طی رایزنی هایی که با دولت محترم صورت گرفته، نظر مثبت هیات دولت را نیز جلب کرده ایم و به طور قطع برای انتقال زندان های استان همراهی لازم را خواهند داشت.

وی افزود: اقدام بزرگ و موثری که اخیرا صورت گرفت، ارتقا بخش چهارباغ به شهرستان بود که بواسطه این امر مهم، تمرکز بیشتری در جهت آبادانی و ساماندهی مهدی آباد و ملک آباد که بواسطه استقرار زندان و ندامتگاه ایجاد شده اند، خواهد بود.

شهبازی گفت: ما در برابر زندانیان و خانواده های آنها نیز مسئول هستیم از این رو باید شرایطی فراهم شود که این افراد، سلامت به آغوش جامعه و خانواده باز گردند.

وی افزود: انتظار می رود که رییس سازمان زندان های استان در خصوص زندان هایی که تحت مدیریت تهران و در پایتخت هستند، اختیارات بیشتری داشته باشد.

حاج محمدی رییس سازمان زندان های کشور نیز در این دیدار از جدیت، پیگیری و همراهی استاندار البرز در خصوص ساماندهی زندان های مستقر در البرز، قدردانی کرد و گفت: در خصوص انتقال زندان ها از بافت شهری استان، همراه خواهیم بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: