به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان، واحد تولیدی شرکت اشکان سازه غرب است که 4 سال فعالیت کرده و 45 نفر را به سر کار می برد و البته چندین نفر هم به صورت غیر مستقیم با آن کار می کنند،  در این میان به علت بازی بانک ها و در نظر گرفتن مالیات بیش از درآمد کارخانه از سوی اداره دارایی، این واحد تولیدی به مدت 5 سال تعطیل می شود و هر 45 نفر از کار بیکار می شوند.

0004

حالا این واحد تولیدی دوباره می خواهد به چرخه تولید بازگردد و شروع به کار کند و این بار تصمیم دارد 60 نفر را به سر کار بیاورد و حدود 40 نفر هم به صورت غیر مستقیم با او کار کنند که برای ادامه کار در سالی که جهش تولید نامگذاری شده است، نیاز به حمایت جدی دارد.

شرکت اشکان سازه غرب تولید کننده لوله پلی اتیلن سایز 630 است که در غرب کشور بی همتا است و در کل کشور هم تنها حدود 4 واحد تولیدی مانند آن وجود دارد.

گرفتن نفس تولید توسط بانک‌ها این روزها در کلام بسیاری از تولیدکنندگان شنیده می‌شود و بانک‌ها به ویژه بانک‌های دولتی که روزی قرار بود تسهیلگر باشند اما حالا ریشه‌ها و ساقه‌های تنومند خود را مانند زنجیر به پای درخت نحیف تولید انداخته‌‌ و در حال توقف رشد آن هستند.

مدیرعامل کارخانه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال 86 زمینی را در منطقه دهگلان خریداری کردم تا با راه‌اندازی یک واحد تولیدی در این منطقه بتوانم تعدادی از جوانان بیکار این منطقه را سر کار برده و در کنار آن نیز به تولید کشور کمکی کرده باشم.

0003

آقای کریمی افزود: در سال 90، خوشبختانه این واحد تولیدی را با حضور معاون وزیر صمت، توانستیم افتتاح کنیم و این مقام مسئول از راه اندازی چنین واحد تولیدی در منطقه غرب کشور بسیار خرسند شد و از آن استقبال کرد و 4 میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات از بانک برای این واحد تولیدی از سوی وی تصویب شد اما بانک نتوانست این تسهیلات را در اختیار ما قرار دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت اشکان سازه غرب، کار این واحد تولیدی به مدت 4 سال ادامه یافت تا اینکه در سال 94 دیگر به علت عدم حمایت از سوی بانک نتوانست به کار ادامه دهد و به طور کلی تعطیل شد.

وی افزود: در هر حال با توجه به اینکه قرارداد با شرکت خارجی منعقد شده بود، با وجود تمام تحریم‌ها و همچنین بالا رفتن قیمت ارز، بخشی از قطعات اصلی خط تولید را به کشور چین منتقل کرده و در آنجا یک خط تولید کامل طراحی و وارد کشور شد تا در مسیر تولید قرار گیرد.

او درباره شرایطی که بانک برای راه اندازی دوباره شرکت در نظر گرفته است، توضیح داد: یکی از بندهای توافق برای بازگرداندن واحد تولیدی و امهال مسدودی حساب های بانکی، راه‌اندازی مجدد کارخانه در یک مقطع 3 ماهه بود که این کار در حدود 2 ماه انجام شد. اما باز هم بانک حاضر به همکاری نیست و ادعا می کنند که شرکت همچنان تعطیل است این در حالی است در حال حاضر با 15 نفر مشغول تولید هستیم که در صورت راه اندازی کامل 60 نفر بر سرکار می آیند و حدود 40 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.

آقای کریمی تصریح کرد: متاسفانه امروز بانک بدهی 3.2 میلیارد تومانی ما را که در سال 94 با مصادره کارخانه صفر شده بود را با جرائم دیرکرد در بازپرداخت اصل تسهیلات افزایش داده و به همین دلیل نیز تمام حساب‌های بانکی مسدود شده و نه می‌توانیم از سهمیه مواد اولیه خود در بورس استفاده کنیم و نه اینکه از بازار آزاد با قیمت چند برابری مواد اولیه را تهیه کنیم که بدون شک با ادامه این روند دوباره کارخانه به تعطیلی کشیده می شود.

او درباره سنگ اندازی های اداره دارایی هم گفت: با اینکه اداره دارایی هم در سال 92 به من نامه معافیت از مالیات داده اند اما سال به سال مالیات را افزایش داده و با جریمه هایی که در 5 سال تعطیلی شرکت برای ما در نظر گرفته شده، حالا دارایی برای این واحد تولیدی مالیات 11 میلیاردی در نظر گرفته است. تا اینکه در جلسه ستاد مقاومتی مصوب شد که فعلا 5 درصد از اصل پول پرداخت شود که حساب های بانکی شرکت بازگشایی و ممنوع الخروجی بنده لغو شود که بتوانیم در بورس خریداری کنیم چرا که اگر در بورس خریداری نکنیم نمی توانیم به تولید ادامه دهیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: