به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، عادل سپهر افزود: موضوع باز طراحی میدان علوم از اواخر سال ۹۸ و به مناسبت هفتادمین سال تاسیس این دانشگاه در دستور کار بود.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی مشهد تنها دانشگاه کشور است که هم هویت ملّی به واسطه نام ابوالقاسم فردوسی شاعر نامدار فارسی زبان و هم هویت معنوی به خاطر قرار گرفتن در شهر حرم امام هشتم شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در گذشته قرار بود در این میدان مجسمه بزرگی از فردوسی با هزینه یک شهروند نیکوکار که به هویت ایرانی و اسلامی کشور علاقه‌مند بود تامین شود ولی با شکل گیری برخی سلایق مختلف این کار صورت نگرفت اما از ابتدای سال ۱۳۹۹  با تلاش بسیار و به‌ رغم نظرهای مختلف، موضوع باز طراحی میدان علوم و نصب این سردیس به تایید شورای فرهنگ عمومی استان رسید.

سپهر افزود: کار طراحی و چشم انداز این میدان در کارگروه‌های مختلف با حضور اصحاب صاحب نظر در معماری، ادبیات و مهندسی بعد از اعلام فراخوان برای باز طراحی این میدان انجام شد و ساخت این اثر از اواخر اردیبهشت امسال به صورت برداشتی انتزاعی از اثر استاد ابوالحسن خان صدیقی به سرانجام رسید و روز گذشته در میدان علوم دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد و به زودی مراسم رسمی رونمایی از این اثر فاخر با اتمام مراحل نورپردازی و بازپیرایی میدان برگزار می شود.

وی ادامه داد: برای ساخت این سردیس از فایبرگلاس، رزین، گچ و سایر تثبیت کننده‌ها با روش‌های مختلف استفاده شدهاست تا در مقابل شرایط جوی ماندگاری بهتری داشته باشد.

 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: