آبله میمون چیست؟

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بخشنامه‌هایی با هدف پیشگیری و مقابله با بیماری آبله میمونی و جلوگیری از ورود آن به کشور به مبادی‌های ورودی استان خراسان رضوی از جمله فرودگاه و مرزهای زمینی ابلاغ شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، دکتر سید جواد حسینی افزود: در گذشته شیوع ویروس آبله میمونی در آفریقای مرکزی و غربی اتفاق می‌افتاد اما اکنون تایید ظهور این بیماری در آمریکا و آفریقا و برخی از کشورهای اروپایی باعث شده که موضوع حساسیت زیادی پیدا کند.

وی با بیان این که رعایت اصول پیشگیری در زمینه بیماری آبله میمونی هم شبیه کووید ۱۹ است ادامه داد: هنوز مورد محتمل درباره آبله میمونی در کشورمان و استان خراسان رضوی گزارش نشده است اما اگر احتمال بروز و تهدید در این زمینه باشد باید تیم‌های واکنش سریع شکل بگیرد و خوشه‌های محتمل بیماری کنترل شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آبله میمونی مانند کرونا یک بیماری ویروسی است اما گستردگی آن را ندارد و با توجه به این که این بیماری از انسان به انسان انتقال می‌یابد می‌تواند از طریق مسافرانی که وارد کشور می‌شوند به ایران نیز وارد شود.

حسینی با اشاره به این که انتقال این ویروس هم از طریق مایعات بدن، ضایعات پوستی و قطرات تنفسی صورت می گیرد افزود: هنوز هیچ مورد گزارشی از بیماری آبله میمونی در کشورهای همسایه استان گزارش نشده است.

انتهای پیام/

 

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار استان ها

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار استان ها

    اخبار برگزیده