رعایت الگوی کشت متکی به شاخص اقتصادی است

اسکندری گفت: اساسی‌ترین رمز موفقیت در الگوی کشت، همدلی و همکاری کشاورزان است و اجرای الگوی کشت، امنیت غذایی و پایداری تولیدرا در بخش کشاورزی تضمین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛  جلسه برنامه ریزی الگوی کشت محصولات کشاورزی با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، سرپرست مدیرت بحران استانداری، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، معاون شرکت آب منطقه ای استان، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان، معاونین و مدیران بخش کشاورزی استان برگزار شد.

پیمان اسکندری اذعان کرد: باید در طراحی الگوی کشت محصولات اساسی و استراتژیک به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند تا امنیت غذایی کشور به شکل مطلوب و اطمینان بخش تامین شود و خودکفایی در محصولات مهم و مورد نیاز کشور حاصل گردد.

وی تصریح کرد: با توجه به قرار گرفتن کشور در کمربند خشک و نیمه خشک دنیا، الگوی کشت بایستی با محوریت بهره‌وری بهینه از منابع آب تدوین شود و آب را در راستای الگوی بهینه کشت مصرف کنیم.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: سیاست‌های تولید در بخش کشاورزی استان کردستان تا حد امکان درجهت مصرف بهینه آب و بهره‌وری بالا تدوین شده است و از روشهای نوینی برای دستیابی به این مهم در استان بهره برداری شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: اولویت‌دهی به کشت گیاهان پاییزه به‌منظور استفاده از بارندگی‌های پاییز، زمستان و بهار و توسعه سطح کشت در محیط‌های کنترل شده همانند گلخانه‌ها وکشت‌های زیر پلاستیک از راهکارهای مهم این مجموعه برای مصرف بهینه اب در استان بوده است.

وی ادامه داد: ترویج و توسعه کشاورزی حفاظتی، استقرار سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی، اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح استان و کشت ارقام گیاهان زودرس و پرمحصول در اراضی زراعی جزء سیاستهای بنیادی بخش کشاورزی استان کردستان در راستای رعایت الگوی کشت و پایداری تولید در استان است.

• رعایت الگوی کشت متکی به شاخص اقتصادی است

اسکندری با بیان اینکه رعایت الگوی کشت از سوی کشاورزان استان متکی به شاخص اقتصادی است تصریح کرد: شاخص‌های اقتصادی در الگوی کشت باید به‌گونه‌ای تعیین شوند تا با انتخاب نوع محصول همراه با افزایش بهره‌وری از منابع موجود‌، حداکثر درآمد را برای کشاورزان و تولید کنندگان به همراه داشته باشد. 

وی اضافه کرد: باید در اجرای الگوی کشت منافع اقتصادی کشاورزان به خوبی دیده شود تا بهره برداران با افزایش درآمد و سود حاصل از فروش تولیدات، نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی فعالیت‌های خود اقدام کنند و بدین ترتیب رونق اقتصادی را در بخش کشاورزی ایجاد کنیم.

گفتنی است: الگوی کشت عبارتست از تعیین یک نظام کشاورزی با مزیت اقتصادی پایدار مبتنی بر سیاست‌های کلان کشور، دانش بومی کشاورزان و بهره‌گیری بهینه از پتانسیل‌های منطقه‌ای با رعایت اصول اکوفیزیولوژیک تولید محصولات کشاورزی در راستای حفظ محیط زیست

انتهای‌پیام

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار استان ها

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار استان ها

    اخبار برگزیده