وزیر فرهنگ: جایگاه و تولیدات فرهنگی و هنری در کشور نیازمند توجه بیشتری است

وزیر فرهنگ: جایگاه و تولیدات فرهنگی و هنری در کشور نیازمند توجه بیشتری است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست این وزارتخانه را توسعه تبادلات فرهنگی و هنری با کشورهای دیگر دانست و گفت: در این راستا تفاهم نامه های مشترک زیادی با کشورهای دیگر در حوزه فعالیتهای فرهنگی و هنری منعقد شده و موضوع مهم فرهنگ و هنر را در پیمان شانگهای دنبال می کنیم که بزودی اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، محمد مهدی اسماعیلی در آیین گشایش پردیس سینمایی مهر در مجتمع تجاری مسکونی مهر کوهسنگی در مشهد، اظهار داشت: برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحول جدی در گسترش زیرساختهای فرهنگی و هنری است چرا که باید محصولات فرهنگی و هنری، فرصت و بستری برای عرضه کافی به بازار و علاقه مندان به این بخش داشته باشند.

اسماعیلی تصریح کرد: جایگاه و تولیدات فرهنگی و هنری در کشور نیازمند توجه بیشتری است، با این حال بخش زیادی از زیرساختها در این حوزه طی یکسال اخیر در کشور ایجاد شده، مجموعه های فاخری در حوزه سینما و موسیقی در کشور بوجود آمده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجود اینکه تولید فیلم در کشور بسیار قابل توجه است، گفت: اما عقب ماندگی های تاریخی وسیعی در حوزه زیرساختهای سینمایی وجود دارد.

اسماعیلی ادامه داد: هرچند طی یک سال اخیر ۲۰۰ پرده جدید سینمایی در کشور افتتاح شده است، اما هنوز عدد سالنهای سینمایی در کشور پایین است و تلاش بر این است که تعداد این سالنها به عدد هزار طی یکسال آینده برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نیازمند تکمیل و تجهیز ساختارهای فرهنگی و هنری هستیم تا چرخه اقتصادی فرهنگ و هنر بچرخد که خوشبختانه این مهم هم اینک رخ داده است و سالنهای سینمایی مانند پردیس مهر کوهسنگی مشهد با استانداردهای لازم ساخته شده و نویدبخش توسعه زیرساختهای فرهنگی و هنری در کشور است.

وی گفت: گشایش ۹ سالن نمایش پوشیده و سه سالن روزباز، کتابخانه و چندین مرکز تفریحی دیگر در آن مایه مباهات و غرور است، چندی قبل نیز سینما مهر سبزوار در خراسان رضوی گشایش یافت.

اسماعیلی گفت: شاید زیباترین مجموعه فرهنگی و هنری کشور اخیرا در اهواز ایجاد شد که انصافا از نمونه های مشابه در کشورهای همسایه مانند ترکیه که حدود ۳ هزار سال سینما دارد بهتر است، این زیرساختها باید در خدمت تولید آثار محتوایی حوزه فرهنگ و هنر قرار گیرد و این دو موضوع باید در کنار هم رشد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه جشنواره فیلم فجر امسال به نقطه عطف و درخشان خود رسید، گفت: روند تولید فیلمهایی که در جشنواره امسال به نمایش درآمد، گامهایی برای رسیدن به پیشرفت در سالهای آینده است، دولت به جد به دنبال ارتقای شاخصهای فرهنگی و هنری در کشور است و در این راستا تحول شگرفی در بودجه این بخش برای سال ۱۴۰۲ و رشد اعتبارات فرهنگی و هنری کشور بوجود آمده است.

اسماعیلی گفت: برنامه ریزی جدیدی برای راه اندازی جشنواره فیلم دریای خزر در رامسر شکل گرفته است که رویکرد خوبی در حوزه انیمیشن سازی بوجود آمده و امسال یکی از فیلمهای خوب جشنواره فیلم فجر یک انیمیشن بود، اخیرا نیز انیمیشینی از ایران (پسر دلفینی) در کشور روسیه بیش از ۲.۵ میلیون دلار فروش داشته است.

وی اضافه کرد: سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تقویت بخشهای فرهنگی و هنری در حوزه نمایش خانگی، سینما و کتاب است، بیش از ۹۰ درصد برنامه های تحولی دولت در حوزه های مزبور عملیاتی شده که موفقیت بزرگی است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار استان ها

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار استان ها

    اخبار برگزیده