عدم رعایت موارد بهداشتی در اماکن مختلف را از طریق سامانه ۱۹۰ اطلاع دهید

عدم رعایت موارد بهداشتی در اماکن مختلف را از طریق سامانه ۱۹۰ اطلاع دهید

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص سلامت در نوروز و توصیه های بهداشتی در سفر گفت: عدم رعایت موارد بهداشتی در اماکن مختلف را از طریق سامانه ۱۹۰ اطلاع دهید.

به گزارش خبرگزاری برنا از استان البرز، مرتضی غلامی ظهر شنبه در خصوص بهداشت در سفرهای نوروزی اظهار کرد: رعایت بهداشت آب و مواد غذایی  از مهم ترین نکته ها در سفر محسوب می شود.

وی ادامه داد: براین اساس آب را همیشه از مکان های مطمئن و بهداشتی تهیه و تامین کنیم، از آبهای بطری شده که معمولا بهداشتی تر هستند اطمینان بیشتری دارند استفاده کنیم.

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز بیان کرد: در شناهگاه های طبیعی که امکان آلودگی در آنها بیشتر است از قبیل شناهگاه هایی مانند رودخانه ها و دریا و ... که آلودگی وجود دارد به هیچ عنوان شنا نکنیم.

وی تاکید کرد: در هنگام مسافرت اصول دفع فضولات انسانی را در سفر و در مکانهایی که دسترسی به سرویس های بهداشتی وجود ندارد را رعایت کنیم.

غلامی تصریح کرد: برای پیشگیری از مسمومیت غذایی در سفر از غذا های گرم و شیر و بستنی تازه و پاستوریزه استفاده کنیم

وی خاطرنشان کرد: از مصرف غذاهای گوشتی و تخم مرغ به صورت خام یا نیمه خام اجتناب کنیم و برای سلامت مواد غذایی پخته حتماً زنجیره سرما را رعایت کنیم.

وی گفت:یخ های قالبی بزرگ معمولا برای سرد کردن مواد غذایی استفاده دارد و برای استفاده خوراکی از یخهایی که در اندازه های کوچک هستند و مشخصات بهداشتی دارند مورد استفاده قرار گیرند و حتما از مکانهای بهداشتی و مطمئن تهیه شوند.

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار کرد: مواد غذایی را در معرض حضور حشرات قرار ندهیم و به این منظور بهتر است مواد غذایی را در ظروف در بسته و با درب مناسب نگهداری کنیم.

وی در خصوص پاکسازی سبزیجات و میوه اظهار کرد: حتما ۴ مرحله پاک سازی، ضد عفونی، انگل زدایی و آبکشی در سبزیجات و میوه ها را رعایت کنیم و برای این کار از مواد کلرداری که به صورت تجاری در داروخانه ها وجود دارند برای ضد عفونی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: شستشوی دستها در طول سفر از نکات بسیار مهم بهداشتی است و در این زمینه دانشمندان علوم بهداشتی معتقداند که ۹۰‌در صد بیماری ها با شستشوی دستها از بین می رود و انسان دیگر به آن بیماری ها مبتلا نمی شود.

غلامی بیان کرد: ظاهر رستوران بین راهی و اماکن عمومی و کارکنان آنجا می تواند نشان دهنده بهداشت آن مکان باشد و ظاهر این مکان ها از نظر بهداشتی بسیار مهم است و  توصیه میشود در رستوران های بین راهی از کباب های کوبیده، سالادها و سالادهای الویه و خورشت ها استفاده نشود و از غذاهایی استفاده کنند که از سالم بودن آنها اطمینان دارند.

وی ادامه داد::از قاشق و چنگال و لیوان یکبار مصرف و یا از وسایل شخصی خود استفاده کنیم.

وی در تشریح ۵ کلید دستیابی به غذای سالم و ایمن گفت: همیشه و در همه حال نظافت را رعایت کنیم، غذاهای خام را از غذاهای پخته و شسته را از نشسته در همه حال جدا کنیم، غذاها را خوب بپزیم و در دمای مناسب نگهداری کنیم، غذاهایی که باید سرد مصرف شوند در زنجیره سرما نگهداری شود و غذاهایی که باید گرم مصرف شود یا در دمای بالای ۶۰ درجه نگهداری شود و یا اینکه آن را در زنجیره سرما نگهداری کنیم تا میکروب ها نتوانند در آن رشد کنند.

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز متذکر شد: هموطنان می توانند هر مکانی که از نظر بهداشتی مشکل دارد با شماره تلفن 190 تماس گرفته و شکایت خود را مطرح نمایند و همکاران بهداشت محیط این شکایت را ثبت و با ارائه کد رهگیری از طرف همکاران بهداشت محیط شکایت خود را پیگیری نمایید.

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار استان ها

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار استان ها

    اخبار برگزیده