استاندار: برنامه راهبردی کردستان جهانی شدن موسیقی کُردی است

استاندار: برنامه راهبردی کردستان جهانی شدن موسیقی کُردی است

استاندار کردستان گفت: موسیقی کُردی به عنوان یک میراث هنری مهم در سطح استانی و ملی است و موضوع جهانی شدن آن با محوریت سنندج دنبال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ اسماعیل زارعی کوشا  در جلسه هماهنگی برگزاری اولین جشنواره موسیقی ایران زمین به میزبانی سنندج، اظهار کرد: در حوزه فرهنگ و هنر باید از چند جنبه، هدفگذاری شود تا کارهای انجام گرفته در این حوزه، برآورد روشنی برای استان داشته باشد و چاره آن تمرکز بر داشته‌های استان است.

وی با بیان اینکه کردستان در هنرهای مختلف از جمله صنایع دستی، هنرهای حجمی، شعر و ادبیات و به ویژه موسیقی جایگاه ویژه ای در کشور دارد، افزود: ثبت جهانی هورامان، افتخاری برای استان شد و اکنون باید با جدیت به دنبال ثبت جهانی موسیقی کُردی در شهر خلاق موسیقی بود.

استاندار کردستان با بیان اینکه برگزاری این جشنواره مختص امسال نیست و به دنبال تثبیت آن در تقویم فرهنگی و هنری ایران هستیم، افزود: کردستان باید مرجعیت موسیقی ملی و جهانی را داشته باشد.

زارعی کوشا با اشاره به تنوع، نشاط، ذائقه سازی و ایجاد علاقمندی توسط موسیقی کردی، ادامه داد: موسیقی کُردی از موسیقی های محبوب ایرانیان و بیش از ۵۰ درصد از بازخوانی های فارسی هنرمندان این عرصه نیز از موسیقی و ملودی کردی بهره گرفته است.

تقویت نشاط اجتماعی راهبرد اصلی استان

وی با بیان اینکه یکی از راهبردهای جدی در استان تقویت نشاط اجتماعی است، یادآور شد: در همه جا کشور، مردم کردستان را به عنوان مردمی شاد می شناسند که ویژگی مهمی برای ایجاد فضای مطلوب در حوزه گردشگری نیز به شمار می رود.

استاندار کردستان برگزاری جشنواره موسیقی اقوام ایران زمین را فرصت ذیقمتی برشمرد و افزود: از نظر مادی این برنامه هنری، میلیاردها تومان ارزش مادی برای استان دارد که پوشش آن از شبکه های محلی و ملی بستری برای معرفی دیگر ظرفیتهای استان است و برای همین این جشنواره برای استان یک برنامه راهبردی به شمار می رود.

زارعی کوشا از همه دستگاههای اجرایی خواست تا تمام توان خود را برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه بکار گیرند تا علاوه بر حفاظت از عنوان شهر خلاق موسیقی برای سنندج، زمینه جهانی شدن آن نیز فراهم شود.

وی گفت: این جشنوراه محدود به فضای بسته نیست و در فضای باز از جمله پیاده راه فردوسی و بوستانها نیز ویژه برنامه موسیقی اقوام اجرایی می شود.

استاندار کردستان تاکید کرد: در تبیین نگاه راهبردی رهبر معظم انقلاب به کردستان مبنی بر فرهنگی بودن آن، هنوز کارهای زیادی بر زمین مانده که باید اجرایی شود و یک بعد آن موسیقی اصیل و سنتی کُردی است.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار استان ها

مهمترین اخبار

آخرین اخبار استان ها

اخبار برگزیده