به گزارش خبرگزاری برنا در ایلام،"یارالله نصیری" رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام، در نشست شورای معاونین سازمان، همچنین از رشد 73 درصدی صدور پروانه بهره برداری صنعتی در طی سال 93 نسبت به سال 92 خبر داد.

نصیری اظهار داشت: بررسی شاخص های عملکردی سازمان در سال 1393 و مقایسه آن با مدت مشابه در سال ماقبل حاکی از رشدی قابل توجه صدور پروانه بهره برداری صنعتی دارد.

وی اضافه کرد: تعداد پروانه بهره برداری صنعتی صادره در طی مدت یاد شده؛  64 فقره با سرمایه گذاری 375 میلیارد ریال و اشتغالزایی اسمی 566 نفر بوده است.  

نصیری خاطر نشان کرد: براساس بررسی های صورت گرفته در خصوص صدور پروانه های بهره برداری صادره در سال 93 و مقایسه با سال 92 مشاهده می شود؛  این مجوزها از نظر تعداد 73 درصد، از نظر حجم سرمایه گذاری 15 درصد و از نظر میزان اشتغالزایی 76 درصد با رشد همراه بوده اند.

این مسوول با اشاره به صدور مجوزهای تأسیس در زمان یاد شده اضافه کرد: طی سال 1393، تعداد 95 فقره جواز تأسیس با سرمایه گذاری  مورد نیاز 4 هزار و 250 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 1905  نفر صادر شد

وی، به بخش معدن استان اشاره و بیان داشت: در سال گذشته تعداد 13 فقره پروانه اکتشاف، 4 فقره گواهی کشف، 62 مورد درخواست پروانه اکتشاف، 26 مورد اجازه برداشت موقت و 5 فقره هم پروانه بهره برداری معدن صادر گردید. وی اضافه کرد: سال 93 بالغ بر 8 میلیون و نهصد هزار تن مواد معدنی از معادن فعال استان استخراج گردید.

این مسئول به کاهش میزان صدور مجوزهای معدنی در سال 93 اشاره و بیان داشت: به دلیل پهنه بندی مناطق معدنی کشور و دستور منع صدور مجوزهای معدنی در طی شش ماهه دوم سال گذشته با هدف مکانیزه شدن فعالیت های این بخش،  صدور مجوزهای معدنی در سال گذشته با کاهش چشمگیری روبرو گردید.

یاراله نصیری خاطر نشان کرد: با تلاش و همت کارشناسان بخش معدن استان، هم اکنون فرایند صدور مجوزهای معدنی کاملاً الکترونیکی شده و خدمات رسانی به متقاضیان این بخش به صورت مکانیزه می باشد.

وی در پایان، اضافه کرد: با اتمام فرایند تغییرات نرم افزاری و اصلاح فرایند امور،‌ اداره معادن استان ایلام به عنوان یکی از واحدهای استانی پیشرو،  فعالیت صدور مجوزهای معدنی را با شیوه و روش جدید از ابتدای سالجاری آغاز نموده اند