رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با انتقاد از مهریه‌های سنگین و برخی تصورات غلط در جامعه، گفت: تجملات، تشریفات، جهیزیه‌ها و مهریه‌های سنگین از جمله موانع اساسی ازدواج سر راه جوانان است.

به گزارش خبرگزاری برنا از تبریز، آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در جمع طلاب و بانوان بسیجی با بیان این مطلب که از سه راه اصل و نسب، اعمال و گفتار می‌توان به شخصیت افراد پی برد، اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا(س) از هر سه جهت ممتاز هستند چرا که از نظر اصل و نسب، دختر پیامبر گرامی اسلام و اشرف مخلوقات بوده و از نظر گفتار علی گونه هستند و از نظر اعمال و رفتار از عصمت برخوردار بوده الگویی برای تمام زنان عالم هستند.

وی ادامه داد: زندگی حضرت زهرا(س) سرشار از نکات آموزنده و زندگی ساز بوده و باید سرمشق و الگوی تمام زنان عالم قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، افزود: خواستگاران زیادی جهت وصلت با دخت مکرم نبی اسلام(ص) خدمت پیامبر گرامی اسلام(ص) شرفیاب می‌شدند اما ایشان به علت عدم کفو خواستگاران با حضرت فاطمه(س) آنها را رد می‌کردند، اما زمانی که حضرت علی(ع) به خواستگاری ایشان آمدند، حضرت زهرا(س) با موافقت پیامبر اکرم(ص) با حضرت امیرالمومنین علی(ع) وصلت کردند.

وی خاطرنشان کرد: فاصله سنی بین زن و مرد زیاد مناسب نیست اما آنچه که اصل بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، کفویت در مسائل اعتقادی، دینی و فرهنگی است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با انتقاد از مهریه‌های سنگین و برخی تصورات غلط در جامعه، افزود: مهریه حضرت زهرا(س) که به مهرالسنه معروف است به احتساب امروز کمتر از یک میلیون تومان است و این سنت باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی در جامعه شود.

وی گفت: تجملات، تشریفات، جهیزیه‌ها و مهریه‌های سنگین از جمله موانع اساسی ازدواج سر راه جوانان است و اگر این روند ادامه پیدا کند نتایج تلخ و ناگواری را در پی خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: طلاب و بسیجیان برای بصیرت افزایی در خصوص امر ازدواج تلاش کنند، چرا که ازدواج آسان از دستورات اسلام است و تنها راه آن مقابله با برخی رسم و رسومات غلط و پر هزینه است.

وی با تاکید بر ازدواج پایدار و انتقاد از روند رو به رشد طلاق در جامعه، افزود: مبغوض‌ترین حلال‌ها در نزد پروردگار متعال عبارت است از طلاق که در اثر عدم رعایت حقوق طرفین و برخی ناهنجاری‌ها شکل می‌گیرد.

آیت‌الله مجتهد شبستری افزود: جوانان عزیز بدانند اگر حقوق طرفین را رعایت کرده و در صدد گرم نگه داشتن کانون خانواده باشند امر ناگوار طلاق هیچ وقت به میان نخواهد آمد.

وی با تأکید بر تقویت سجایای اخلاقی حضرت فاطمه زهرا(س) بین زنان جامعه اسلامی، بیان کرد: نه تنها در گفتار بلکه باید در عمل از آموزه‌های دینی و سیره ائمه اطهار به ویژه دخت نبی مکرم اسلام(ص) پیروی کرد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه ادارات ما باید علی و فاطمه‌پسند باشند، بیان کرد: خانم‌ها از مکتب فاطمی به ویژه حجاب و عفاف و آقایان از مکتب علوی و حسنی در استقامت، صداقت، امانت، نماز و عبودیت درس بگیرند./ف