به گزارش خبرگزاری برنا از قم، این مرجع تقلید امروز درآغاز درس خارج خود در مسجد اعظم قم ، به دو پیام مهم اعتکاف اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:دشمنان اسلام و انقلاب تبلیغ می کنند که جوانان از دین و معارف الهی فاصله گرفته اند که این حضور پر شور جواب دندان شکنی برای آنان است که بحمدالله نسل جوان ما مومن و معتقد هستند.

وی در تبیین پیام دوم شرکت جوانان در اعتکاف گفت: در دنیایی که فساد و آلودگی از در و دیوار آن می ریزد، خدای متعال همواره راه هایی برای جبران و تدارک گذشته باز گذاشته است و همین سه روز اعتکاف می تواند جوانان را منقلب کند و سدی در برابر آلودگی ها شود؛ چرا که از 1400سال قبل اسلام این برنامه های معنوی را برای جلوگیری از فساد پیش بینی کرده است.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: باید بیش از پیش برای رونق مساله اعتکاف تلاش کرد و با پیش بینی های لازم زمینه حضور بیشتر علاقه مندان را فراهم نمود چرا که این اعتکاف خود یک حج کوچک است و بسیاری از اوضاع و احوال آن شبیه حضور در مکه و حج است.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه اعتکاف در متون اسلامی گفت: امسال اعتکاف در سراسر ایران برقرار بوده است و اکثریت قاطع هم جوانان در این مراسم عبادی و انسان ساز شرکت داشته اند که نباید ساده از کنار آن گذشت.

این مرجع تقلید افزود:حضور جوانان مومن دانشجو برای تهذیب و خودسازی، نگرش درگذشته و تصمیم برای آینده ، مساله بسیار مهمی است آن هم در دنیایی که آلوده شده است.

آیت الله مکارم شیرازی، توسعه دادن در مساجد اعتکاف را برگرفته از متون روایات اهل بیت(ع) دانست و گفت: مساجدی که اعتکاف در آن صحیح است، محدود به مساجد جامع نیست؛ چرا که در روایت آمده هر مسجدی که اقامه نماز جماعت در آن می شود و از این نظر هم می شود توسعه داد.

وی با اشاره به حضور 700هزار نفری در اعتکاف امسال، اظهارداشت: افراد بسیار زیادی برای حضور درمراسم اعتکاف ثبت نام کردند؛ ولی به خاطر نبود مساجد کافی نتوانستند حضور پیدا کنند؛ بنابراین باید زمینه حضور جوانان فراهم شود.