به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، دکتر امیر باجوری، در مورد نتایج برخی اقدامات این مرکز درمانی در این زمینه گفت: بخش سلول درمانی پوست پژوهشگاه رویان در چهار مورد شامل بیماری لک و پیس، برطرف کردن فرورفتگی‌های پوستی ناشی از بیماری سالک، آکنه، سوختگی، چین و چروک و تزریق چربی با سلول‌های بنیادی برای زیبایی به مراجعه کنندگان خدمات درمانی ارایه می‌دهد.

وی افزود : سلولهای بنیادی ملانوسیت و فولیکول مو  اگر سلولهای اولیه روپوست داشته باشیم این سلولها را جدا میکنیم و بصورت جداگانه کشت می دهیم و یک پوست سالم ایجاد می کنیم ؛ هرچند جداسازی و تولید پوست مصنوعی کار بسیار مشکلی است اما اکنون در مرحله تحقیقاتی ممکن شده است و به مرحله تجاری نرسیده است .

پژوهشگر کلینیک پوست پژوهشگاه رویان تصریح کرد : همچنین چندین طرح تحقیقاتی در این پژوهشگاه در دست اجرا است که از جمله آن می‌توان از طرح‌های تحقیقاتی در مورد بیماری‌های EB، پسوریازیس، اسکلرودرمی، سوختگی‌های حاد و تزریق چربی با سلول‌های بنیادی برای زیبایی نام برد.

باجوری در مورد اقدامات درمانی بیماری ویتیلیگو "لک و پیس" گفت: از ابتدای ارایه خدمات درمانی در مورد این بیماری در پژوهشگاه رویان از سال 1386 تاکنون بیش از هزار و 500 بیمار مبتلا به لک و پیس درمان شده‌اند.

وی درعین حال گفت: که همه بیماران مبتلا به لک و پیس نمی‌توانند تحت درمان قرار گیرند و افزود: کاندیدای درمان با سلول بنیادیدر بیماری لک و پیس بیماران با سن بیش از 12 سال که پیشرفت بیماری آنها حدود شش ماه تا یک سال متوقف شده باشد و به سایر درمانهای جاری جواب نداده باشند .

باجوری اظهار کرد: البته در مواردی هم این روش درمانی برای افراد بالای 60 سال اثر بخش بوده است. البته میزان پاسخگویی به درمان این بیماران بین 60 تا 70 درصد می باشد یعنی از هر 10نفر حدود سه تا چهار نفر پاسخ درمانی ضعیفی داشته و مابقی پاسخ درمانی خوب یا کاملی داشته‌اند.

باجوری خاطرنشان کرد: ماهیانه حدود 100 بیمار مبتلا به ویتیلیگو معاینه و سالیانه حدود 300نفر سلول درمانی می‌شوند.