به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، نماینده اتاق اصناف همدان گفت: هیأتی 37 نفره متشکل از نماینده ولی فقیه در استان همدان، جمعی از مسئولان و بازاریان استان از جمعه هفته گذشته وارد کربلا شده‌اند و 10 قطعه زمین را برای خریداری به منظور مکان‌یابی ساخت حسینیه همدانی‌ها در شهر کربلا بازدید کردند که در نهایت زمینی مربعی شکل به مساحت 2 هزار و 500 متر به این منظور در نظر گرفته شد.

محمد ارغوان با بیان اینکه هزینه خرید این زمین حدود 2 میلیارد تومان است، افزود: بازار همدان تأمین این هزینه را به عهده گرفته است و 80 میلیارد تومان برای ساخت این حسینیه توسط کمک‌های مردمی تأمین خواهد شد.

وی بیان کرد: کارهای مقدماتی و اداری به منظور عقد قرارداد و انجام استعلام از کنسولگری عراق در حال انجام است و قبل از کلنگ‌زنی پروژه باید مراحل حقوقی در وزارت امور خارجه انجام شود.

ارغوان خاطرنشان کرد: کنسولگری ایران در کربلا به ما اجازه داد مقدمات اولیه مکان‌یابی به منظور اجماع کامل قشرهای مختلف دولت و ملت حاضر در این کارون انجام گیرد و قیمت تمام شده برآورد شود.

به گفته نماینده اتاق اصناف همدان، نیکبخت، استاندار همدان و هیأت همراه به منظور کلنگ‌زنی پروژه در کربلای معلی حضور خواهند یافت و استانداریکی از حامیان طرح است.

وی ابراز امیدواری کرد که زائرسرای همدانی‌ها در کربلا، در شأن مردم ولایتمدار و شیفتگان اباعبدا... الحسین(ع) باشد.

گفتنی است، کاروانی متشکل از نماینده ولی فقیه در استان همدان، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حاجی‌محمد مهدیان‌نسب فرمانده انتظامی استان، محسن ساغرچی رئیس سازمان حج و زیارت استان، حمیدرضا متین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، محمود احدیان معاون ستاد نماز جمعه استان، نماینده ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر همدان، نماینده تام‌الاختیار اتاق اصناف همدان و جمعی از بازاریان همدانی از جمعه گذشته به مدت یک هفته عازم کربلا شدند تا مقدمات ساخت حسینیه همدانی‌ها در مدفن مطهر سیدالشهدا(ع) و 72 تن از یاران ایشان را فراهم کنند.

محمود احدیان، معاون اجرای ستاد نماز جمعه استان همدان نیز که در این سفر حضور دارد، بیان کرد: طرح اولیه ساخت حسینیه همدانی‌ها از 3 سال قبل توسط نصرت‌ا... شهیدی، عضو هیأت امنای هیأت رزمندگان ثارا... همدان پیشنهاد شد که اکنون با کمک مردم و اصناف ساخته خواهد شد. احدیان با بیان اینکه برای اولین بار پس از واقعه عاشورا همدانی ها در کربلا زایر سرا خواهند داشت افزود: پس از تملک و وقف زمین به منظور ساخت حسینیه با کمک اصناف و بازار همدان، مرحله ساخت آغاز خواهد شد و صفر تا صد کار را مردم انجام می دهند و همه اقشار از جمله مردم، دولت و اصحاب رسانه در ساخت این زائر سرا نقش خواهند داشت.

گفتنی است روزانه به طور میانگین یک و نیم کاروان زیارتی از همدان به کربلا ورد می شود که به گفته ارغوان، نایب رئیس اتاق اصناف همدان، حسینیه مذکور ظرفیت گنجایش روزانه 5 کاروان را خواهد داشت.