به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، یکی از مسائلی که از اهمیت بالائی برای تمام شهروندان یک شهر برخوردار است امنیت و آینده کودکان شهر می‌باشد. مسئله‌ای که به وضوح توسط پرسه زنی دلالان و خرده فروشان مواد مخدر در سطح شهر به چالش جدی کشیده شده است. حال سوال این است؛ علت زیاد شدن خرده فروشان مواد مخدر در سطح شهر پلدختر در ماه‌های اخیر چیست؟ و چرا مسئولین توان دستگیری و برخورد قاطع با خرده‌فروشان مواد مخدر در این شهر را ندارند؟ آیا امنیت و آینده مردم به ویژه نوجوانان و جوانان ارزش سرمایه‌گذاری و تلاش در این بخش را ندارد؟

تحقیقات انجام شده در رابطه با بررسی عوامل موثر در گرایش افراد و به خصوص جوانان به مصرف مواد مخدر گویای آن است که عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، روانشناختی و موقعیت مکانی هر یک به نحوی از انحاء در مصرف مواد مخدر نقش دارد.

نکته قابل توجه آن است که همه محققان در مورد اهمیت «مدت زمان دسترسی به مواد مخدر» اتفاق نظر دارند و بر این باورند که در هر مکانی که میزان دسترسی به مواد مخدر آسان‌تر باشد، آمار معتادان آن منطقه بیشتر بوده و آمار لغزش افرادی که ترک کرده‌اند نیز بیشتر خواهد بود.

خرده‌فروشان مواد مخدر به عنوان پل ارتباطی بین «عمده‌فروشان» و «مصرف‌کنندگان»، عامل اصلی کم کردن مدت زمان دسترسی به مواد مخدر و گسترش اعتیاد در شهر مرودشت هستند.

خرده‌فروشان مواد مخدر در پلدختراز کسبه محله‌ها شناخته‌شده‌تر هستند، کافی است ساعتی را در هر یک از محله‌ها به گشت و گذار بپردازی تا موتورسواران، خودروها و افراد پیاده‌ای را ببینی که خیالی آسوده در ملاعام به فروش مواد مخدر می‌پردازند.

آسودگی خیال خرده‌فروشان، شاید تا حدی، ناشی از اقدامات انجام نشده‌ی ادارات و نهادهای مرتبط با امر مبارزه با مواد مخدر در شهرستان پلدختر است که علیرغم یک خواست عمومی در ارتباط با جمع‌آوری آن‌ها از سطح محله‌ها به خصوص مناطق آسیب‌پذیر شاهد کم‌کاری مسئولین در این موضوع بوده و هستیم.

امام جمعه پلدختر گفت: یکی از مهمترین کارها که در مبارزه با مواد مخدر باید انجام شود برخورد با قلیان ها است که آنها بعضی از فرزندان را روانی کرده است.

حجت الاسلام علی محمد لروند در جلسه شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان پلدختر افزود: معلوم نیست در توتون قلیان چه ماده ای وجود دارد که بعضی جوانان را وادار به کفر گویی می کند درتوتون قلیان ها ماده ای وجود دارد که از مواد مخدر خطرناکتر است.

وی گفت: هر کس و هر مقامی که به قلیانی ها مجوز می دهد کار اشتباهی را مرتکب شده است، خرده فروشان مواد مخدر امروزه به صورت آشکار در کل کشور مبادرت به فروش مواد مخدر می کنند .

وی افزود: خرده فروشان روزانه 20 میلیارد تومان مواد مخدر در کشور معامله می کنند که این مسئله اقتصاد سالم کشور را دچار خدشه می کند.

وی گفت: چند چالش فرهنگی پیش روی ما است، دانشگاه ها باید روی این موضوع بیشتر کار کنند، برخی اساتید دانشگاه ها اصل اسلام را زیر سوال می برند.

حجت الاسلام لروند افزود: خوابگاه های دانشجویی باید زیر نظر باشند و کنترل شوند.

وی مهمترین چالش فرهنگی را ماهواره و مواد مخدر دانست و گفت: در شهرستان پلدختر در دو ماه گذشته چهار مورد طلاق به وقوع پیوسته که مربوط به ماهواره است.

وی افزود: مواد مخدر وقتی که به سهولت و آسانی بدست آید زمینه اعتیاد افراد جامعه فراهم می شود .

امام جمعه پلدختر گفت: جوانانی در حاشیه رودخانه کشکان به دور هم حلقه زده و مشغول کشیدن قلیان هستند چنانچه در این زمینه فکر اساسی صورت نگیرد برای آنان آینده خطرناک پیش رو خواهیم داشت باید روی این مسائل چاره اندیشی شود.

وی افزود: در شهرستان پلدختر کلیه مراکز عرصه قلیان چه با مجوز و چه بدون مجوز باید جمع آوری شوند.

امام جمعه پلدختر از فعالیت و عملکرد دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان لرستان تقدیر کرد.

کند .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان گفت: ارائه گزارش عملکرد در شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر لوث شده است و نخستین جلسه ای که در ابتدای مسئولیتم در استان تشکیل شد با حضور امامان جمعه و فرمانداران لرستان برگزار شد .

غلامرضا آقامیرزایی هدف از این گردهمایی را بسیج و پای کار مسئولان در رابطه با مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و  افزود: رسانه ها باید نسبت به این موضوع ورود پیدا کنند .

وی گفت: شهرستان پلدختر تنها شهرستان استان است که در امر مبارزه با مواد مخدر خوب عمل کرده ولی سایر شهرستان های استان ، اعضای اصلی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرشرکت نمی کنند .

وی افزود: اگرجلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ضعیف تشکیل شود خوب عمل نخواهد کرد.

وی از مدیران دستگاه های اداری و اجرایی شهرستان خواست در جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خود شرکت کنند و از فرستادن شخصی به عنوان نماینده دستگاه مربوطه خودداری کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان گفت: با کار تبلیغاتی و نصب بنر سخنان مراجع تقلید در خصوص مواد مخدر که حرام دانستند را جهت تنویر افکار عمومی در سطح شهرها نصب کنند .

وی با بیان این که امامان جمعه استان  این شورا را در مبارزه با مواد مخدرحمایت کنند افزود: جلسه و کارگاه آموزش مبارزه با مواد مخدر با حضور اساتید تهران در استان برگزار می شود.

وی از آموزش و پرورش خواست دانش آموزان تک سرپرست و بدون سرپرست را به شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر معرفی کند.

آقامیرزایی با بیان این که کار جمع آوری متکدیان نباید تنها به تعطیلات نوروز اختصاص یابد افزود: کار جمع آوری متکدیان و معتادان باید در تمام طول سال و توسط شهرداری و نیروی انتظامی انجام شود.

وی از پلمپ مراکز ترک اعتیاد غیر مجاز خبر داد و تصریح کرد: در شهرستان پلدختر دو مرکز ترک اعتیاد وجود دارد که یکی از آنها در حال تعطیل شدن است و مشکلات این شهرستان و رومشکان از بقیه شهرستان های استان کمتر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان لرستان گفت:  در بحث مبارزه با خرده فروشان مشکل داریم که باید بررسی شود و برخورد با مراکز عرضه قلیان و مشروبات الکلی به عهده شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیست ولی با این وجود ورود پیدا کرده ایم ولی شبکه بهداشت باید این مراکز غیر بهداشتی را پلمپ کند.

فرمانده انتظامی شهرستان پلدختر گفت: برای تبلیغات در رسانه ها نیاز به بودجه است که مدت 18 ماه است بودجه ای به این امربه شهرستان پلدختر اختصاص نیافته است.

سرهنگ رضا داودی افزود: معضل بیکاری موجب شده که هرچقدردر این زمینه تلاش شود بی فایده و بی نتیجه است و خودرو مستعمل دایر مواد مخدر شهرستان از کار افتاده و بدون استفاده است.

وی گفت: امروزه مواد مخدر از آزاد راه حمل می شود به طوری که اغلب کشفیات ما از این محور است.

وی خواستار کمک به دایر مبارزه با مواد مخدر شهرستان شد و افزود: باید در این رابطه روند و روش گذشته اصلاح شود.

رئیس پلیس پلدختر گفت: با توجه به وسعت زیاد شهرستان و داشتن 280 روستا باید وسیله نقلیه به کار وجود داشته باشد و این شهرستان را در این خصوص به طور ویژه نگاه کرد.

سرهنگ داودی افزود: در شهرستان پلدختر دستگیری خرده فروشان مواد مخدر نسبت به گذشته  50 درصدافزایش یافته است.

وی گفت: طرح پاک سازی در مناطق آلوده 40 درصد در شهرستان پلدختر انجام شده است.

وی افزود: بیکاری و فقر در پلدختر بیداد می کند اگر مردم سکوت می کنند از نجابت آنها است اگر این معضل در شهرستان رفع شود هیچ معتادی وجود نخواهد داشت.

فرماندار پلدختر گفت: بحث مواد مخدر و روان گردان ها بیش از 50 درصد مربوط به مسائل سیاسی است وقتی استکبار جهانب بخواهد کشوری را از درون تهی کند نیروهای خلاق و جوان آن را مورد هدف قرار می دهد.

قدرت اله ترابی نژاد افزود: هنگامی که دشمنان توان مبارزه نظامی و جنگ سخت را نداشته باشند از راه ترویج مواد مخدر ورود پیدا می کنند.

وی گفت: با توجه به این که استکبار جهانی پشت این قضییه است آگاهی بخشی به جامعه از وظایف اصلی ما می باشد.

وی افزود: دانشگاه ها باید موضوع پایان نامه های دانشجویان را به آسیب های مواد مخدر اختصاص دهند.

فرماندار پلدختر گفت: با مراکز عرضه قلیان در این شهرستان برخورد شد که در این راستا این مراکز پلمپ شدند اما کم بی توجهی از سوی برخی دستگاه ها موجب شده که فعالیت خود را از دوباره آغاز کنند که این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد.

ترابی نژاد افزود: تبلیغات میدانی جهت آگاه سازی جامعه از پیامدهای موادمخدر را باید از طریق بنرها در سطح شهر توسط شهرداری انجام داد .

وی گفت:بیشترین خطرها در زمینه مواد مخدر در سنین 18 تا 22 است که اوقات فراغت این افراد را  با ید با ورزش غنی سازی کرد.