استاندار آذربایجان شرقی گفت: تبریز دروازه ایران به اروپاست و استان آذربایجان شرقی می‌تواند بخش عمده‌ای از مناسبات تجاری ایران با کشورهای شمالی اروپا را عهده‌دار شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان شرقی، اسماعیل جبارزاده در دیدار با سفرای حوزه نوردیک (کشورهای شمال اروپا)، با اشاره به مزیت‌های استان آذربایجان شرقی در زمینه‌های مختلف، اظهار داشت: آذربایجان شرقی استانی تاریخی و با گذشته ارزشمند است که به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از مزیت‌های خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به نقش تبریز و بازار تاریخی آن در جاده ابریشم، خاطرنشان کرد: تبریز از گذشته‌های دور یک شهر تجاری بود، اما در دو سده اخیر به ویژه از 50 سال گذشته به سمت صنعتی شدن نیز پیش رفته است.

جبارزاده افزود: استان آذربایجان شرقی در حوزه‌های مختلفی همچون صنایع سنگین، قطعه‌سازی، صنایع غذایی، دارویی و صنایع ساختمانی از استان‌های پیشرو کشور است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز با وجود ظرفیت‌های بسیار هنوز پیشرفت مطلوب حاصل نشده و علاقمندیم برای توسعه و مدرن‌سازی این بخش از تجربیات کشورهای موفق استفاده کنیم.

وی همچنین با بیان این که در نظر داریم یک خودروی روز دنیا را در استان تولید کنیم، گفت: علاقمندیم در این زمینه با شرکت‌های خودروسازی کشور سوئد همکاری داشته باشیم.

جبارزاده با اشاره به این که آذربایجان شرقی یک استان نفتی نیست، اما فعالیت‌های خوبی در حوزه نفت دارد، افزود: دانشگاه صنعتی سهند مسوولیت پروژه افزایش برداشت از میدان‌های نفتی را عهده‌دار شده است که با توجه به توانمندی شرکت‌های نفتی نروژ، می‌توانیم در این زمینه همکاری مشترک داشته باشیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وجود 3400 عضو هیات علمی و 240 هزار دانشجو در این استان، نسبت به همکاری‌های علمی و دانشگاهی با کشورهای حوزه نوردیک ابراز علاقمندی کرد.

وی همچنین بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی را توانمند و حرفه‌ای خواند و خواستار برقراری روابط بین اتاق بازرگانی تبریز و اتاق‌های بازرگانی کشورهای این حوزه شد.

وی در ادامه با بیان این که مردم آذربایجان شرقی در طول تاریخ به کار و تلاش مشهور بوده‌اند، افزود: معتقدیم که سیاست‌های اجرایی در دولت تعیین می‌شود و وظیفه ما کار و تلاش برای تحقق این سیاست‌هاست.

جبارزاده با اشاره به این که روابط خوبی بین ایران و کشورهای حوزه اسکاندیناوی برقرار است، افزود: امیدواریم این روابط روز به روز توسعه یابد و بنده از طرف مردم آذربایجان شرقی اعلام می‌کنم که آماده همکاری با این کشورها هستیم.

وی با بیان این که تبریز دروازه ایران به اروپاست، گفت: استان آذربایجان شرقی می‌تواند سهم عمده‌ای از روابط ایران با کشورهای شمال اروپا را عهده‌دار شود و در این راستا آماده مذاکرات تخحصصی و کارشناسی هستیم.

جبارزاده با تاکید بر این که نباید منتظر رفع تحریم‌ها باشیم، افزود: مطمئنا با رفع تحریم‌ها بسیاری از کشورها برای سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیند، اما اولویت ما با کسانی است که از گذشته با آنها رابطه داشته‌ایم.

سفرای فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارک نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تبریز، علاقمندی خود را نسبت به آشنایی با ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی اعلام و تصریح کردند که فعالان اقتصادی کشورهای خود را برای سفر به این استان تشویق خواهند کرد.

هری کمراینن، سفیر فنلاند در ایران حضور سفرای چهار کشور شمال اروپا در تبریز را یک سفر تاریخی خواند و گفت: با توجه به مشابهت ظرفیت‌های استان آذربایجان شرقی با این کشورها، این استان را برای سفر انتخاب کردیم.

وی همچنین با اشاره به همکاری نزدیک کشورهای حوزه اسکاندیناوی، از برپایی جشنواره فرهنگی این کشورها در تهران خبر داد و از استاندار آذربایجان شرقی برای بازدید از این جشنواره دعوت کرد.

پیتر تیلر، سفیر سوئد در تهران نیز ایران را یکی از سنتی‌ترین شرکای تجاری کشورش خواند و گفت: مبادلات تجاری ایران و سوئد در دو سال اخیر افزایش داشته است.

وی نقش ایرانیان مقیم سوئد را در این رابطه موثر دانست و خواستار توسعه روابط با استان آذربایجان شرقی به ویژه در بحث خودروسازی شد.

نورهیم اود لیزه، سفیر نروژ در تهران با اشاره به این که حضور نروژی‌ها در تبریز سابقه‌ای تاریخی دارد، افزود: متاسفانه حجم مبادلات ایران و نروژ پایین است و باید در این زمینه بیشتر کار کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری برای افزایش حجم معاملات ایران و نروژ، آمادگی شرکت‌های نفتی نروژ برای همکاری در زمینه افزایش برداشت نفت در ایران را اعلام کرد.

آندرس کریستین هوگارد، سفیر دانمارک در تهران هم با تاکید بر افزایش حجم مناسبات تجاری کشورش با ایران، گفت: علاقمندیم در حوزه انرژی به ویژه انرژی‌های نو و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و همچنین بحث‌های زیست‌محیطی با ایران همکاری داشته باشیم.