عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: 50 درصد کاربران اینترنت خاورمیانه ایرانی هستند.

به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان شرقی، شهریار شکر پور در دومین روز از برگزاری جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز با اشاره به نقش تجارت الکترونیکی در توسعه هنر و صنایع دستی، افزود: از دیدگاه تاریخی در سال های نه چندان دور، هنرمندان، آثار خود را از طریق دلالان فروخته و یا در بازارهای جهانی ارائه می کردند ولی با تولد تجارت الکترونیک، در بسیاری از کشورهای توسعه یافته این امر تا حد زیادی متوقف شده و دست دلالان و سوء استفاده کنندگان از حوزه هنر و صنایع دستی قطع شده است.

 وی با بیان اینکه کشور امریکا در حوزه تجارت الکترونیک، رتبه اول جهانی را دارد، افزود: افزایش توجه به بحث الکترونیکی کردن بازار اقتصاد و تجارت در حوزه فرهنگ و هنر باعث می شود که تمامی فرآیندهای یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره، سفارش، تحویل و خدمات پس از فروش از این طریق صورت گیرد.

شکرپور ادامه داد: طبق آمار جهانی سال 2010، کشور ما در بین 192 کشور توانست حائز رتبه 102 شود که این آمار در شان ایران نیست.

وی در همین راستا تصریح کرد: از سال 2010 تا 2015 تلاش های بسیاری در حوزه تامین زیرساخت های تجارت الکترونیک انجام شد که در این فاصله، ایران توانست وضعیت خود را بهبود بخشیده و به رتبه 95 جهانی دست یابد.

این فعال دانشگاهی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه 82 درصد سایت های اینترنتی در زمینه اقتصادی و فعالیت های تجاری فعالیت می کنند، خاطرنشان کرد: مسئولان نیز بایستی با توجه بیش از پیش به این مهم و تامین زیرساخت های لازم به موضوع مهم اشتغال جوانان در فضای مجازی اقدام کنند.

وی همچنین با ارائه آماری از میزان مصرف کاربران ایرانی از اینترنت، افزود: در حدود 103 میلیون کاربر در منطقه خاورمیانه از اینترنت استفاده می کنند که بیش از 45 میلیون کاربر، ایرانی هستند یعنی ایرانیان، 50 درصد استفاده از اینترنت در خاورمیانه را به خود اختصاص داده اند.