به گزارش خبرگزاری برنا از غرب استان تهران؛ نشستی با حضور کاغذلو، سرپرست فرمانداری شهرقدس، غیاثوند، معاون اداری مالی فرمانداری، عقبایی، رئیس اداره صنعت ومعدن تجارت، چاووشی و میر اسکندری، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شهرک صنعتی، پرتوی، رئیس اداره دارایی و امور مالیاتی، حبیبی، مسئول امور آب جنوب و غرب تهران، روسای ادارات آب و برق شهرستان، قادری، مسئول شهرک صنعتی قدس و اسحاقی، عضو هیات مدیره شهرک صنعتی، در محل دفتر شهرک های صنعتی زاگرس و گلبرگ شهر قدس برگزار شد.

DSC_0697 - Copy

DSC_0682

بر پایه این خبر کاغذلو عالی ترین مقام دولت در قدس ضمن تشریح مصوبات شهرک صنعتی ها اظهار داشت: قدس با 114 کیلومتر مربع مساحت و تراکم حدود پنج هزار نفر در هر کیلومتر مربع و 97 درصد شهرنشین یکی از خاص ترین شهرستانهای کشور است.

کاغذلو  افزود: بیش از 700 واحد صنعتی در این شهرستان فعال است که 51 درصد از شاغلین قدس در این بخش مشغول به فعالیت هستند و محور توسعه شهرستان قدس صنعت است و از این رو بررسی و رسیدگی به مشکلات صنایع و صنعتگران از اولویت های فرمانداری می باشد

این مسئول ادامه داد: قانون شهرکهای صنعتی اینگونه است که شهرک های صنعتی در شعاع 120 کیلومتری شهرها باید مسقر شوند که در قدس این اتفاق نیفتاده و شهرک در محدوده شهر قرار دارد که این موضوع خود سبب بوجود آمدن تنش میان شهرداری و هئیت امنا شهرک صنعتی زاگرس شده است.

DSC_0703

DSC_0711

کاغذلو عنوان کرد: مسئله ایی در مورد اختلاف شهرداری و هئیت امنا این است که کدامیک می توانند مجوز و پروانه ساخت و ساز صادر کنند که این امر در حال حاضر منتفی است زیرا بر اساس قانون پس از مصوبه هیئت دولت در تشکیل این شهرکهای صنعتی حق صدور هیچ مجوزی از سوی هیچ نهادی وجود ندارد بنابراین هیچ سود و منفعتی هم برای هیچیک از طرفین ندارد و در صورت ساخت و ساز نیز تخلف محسوب می شود و اگر از سال 89 تاکنون واحدی ساخته شده باید تخریب شود..

وی افزود: شهرکهای صنعتی که خارج از محدوده شهرها قرار دارند مسئولیت همه موارد بر عهده هیئت امنا و خود صنعتگران است ولی اکنون شهرک در حوزه استحفاظی شهرداری و محدوده خدمات رسانی شهرداری است و در قانون کشور برای این مسئله ماده و یا اصل خاصی پیش بینی نشده است.

 در ادامه چاووشی مدیر عامل شهرک صنعتی زاگرس و گلبرگ اعلام کرد: شهرک صنعتی زاگرس که برای قدس مصوب شده در محدوده شهری قرار دارد در حالیکه تا پیش از این شهرکهای صنعتی فقط در حریم شهرها و تا شعاع 120 کیلومتری مصوب می شدند و این اتفاق نادر اکنون در این شهرستان موجب بوجود آمدن مناقشه بین شهرداری و هئیت امنای شهرک صنعتی شده است.

DSC_0688 - Copy

وی ادامه داد: مسئله اصلی این است که پس از مشخص شدن محدوده شهرک صنعتی آیا شهرداری حق مداخله در امور آن را دارد یا نه؟.

چاووشی مدیر عامل شهرک صنعتی زاگرس افزود: هیئت امنا از زمان مصوبه دولت تشکیل شده اما از آن زمان تاکنون حتی یک پروانه ساخت صادر نکرده در حالیکه شهرداری در این مدت پروانه های ساخت بسیاری صادر کرده است.

DSC_0683

در ادامه سید مهدی میراسکندری افزود: این شهرک حدود 33 سال عمر دارد و در تمام این سالها عوارض خود را به موقع به شهرداری قدس واریز کرده اما هرگز خدماتی در خور عوارضی که پرداخت کرده به این شهرک ارائه نشده، وضعیت آسفالت معابر نامناسب است و آب شرب و فضای سبز در این منطقه کیمیا است.

وی ادامه داد: شهرداری اذعان می دارد درآمدش از راه عوارضی است که از مناطق صنعتی کسب می کند آیا نباید به همان اندازه نیز خدمات اراده دهد؟ اگر مسئولیت شهرک برعهده خود صنعتگران باشد وضعیت بسیار بهتر از اکنون خواهد بود زیرا هزینه هایی که می شود در راستای بهبود وضعیت شهرک خرج خواهند شد..

خاطر نشان میگردد عمده ترین موارد ارائه شده در این نشست،حل مشکلات آب و فاضلاب،برق ،جدول گذاری معابر، آسفالت مسیر،نحوه ساخت وساز ومجوز کار،روشنایی معابربود که مسئولان در این زمینه به بحث گفتگو پرداخته شد.

عکس و خبر :کیایی