به گزارش خبرگزاری برنا هرمزگان، سید پرویز محبی در این ستاد که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران،استاندار هرمزگان، معاونین رئیس سازمان شیلات ایران، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان برگزار شد گفت: اختصاص بخشی از جرایم قاچاق سوخت به باز سازی ذخایر آبزیان کمکی شایانی به این مهم می کند.

محبی گفت: تکثیر و پرورش میگو، پرورش ماهیان گرمابی در منابع آبی، تکثیر و پرورش ماهیان دریایی از مهمترین پتانسیل های شیلات در حوزه آبزی پروری است.

مدیرکل شیلات هرمزگان لایروبی کانال های آبرسان و زهکش، آسفالت راه دسترسی، تعویض و احداث دریچه های یک طرفه، برق رسانی، آسفالت راه دسترسی، آب شرب، احداث دریچه یک طرفه و احداث سیل بند را از مهمترین مشکلات زیربنایی سایت های پرورش میگوی در حال بهره برداری خواند.

محبی با اشاره به برنامه توسعه بیش از پیش مکانیزاسیون در مزارع پرورش میگو استان هرمزگان (به ویژه دستگاه های غذاپاش و هواده) گفت: پیش بینی می شود با زیر کشت رفتن بیش از سه هزار و 270 هکتار ،بالغ بر 9هزار تن تولید میگوی پرورشی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان پتانسل مناسبی برای پرورش ماهی تیلاپیا در استخرهای ذخیره آب کشاورزی دارد گفت:وجود تعداد قابل توجهی استخرذخیره آب کشاورزی جهت تامین آب مورد نیاز باغات و زمین های کشاورزی در شهرستان های غیر ساحلی ،عدم ارتباط آب خروجی این مخازن با آب های جاری و همچنین آب های آزاد، فراهم بودن شرایط مناسب جهت پرورش ماهی گونه تیلاپیا بدون هر گونه مشکلات زیست محیطی از مهمترین دلایل این مهم است.

مدیرکل شیلات هرمزگان با بیان اینکه این استان ظرفیت تولید بیش از 90 هزار تن ماهی در قفس را دارد گفت: تاکنون بیش از 11 مجوز در راستای پرورش ماهی در قفس و با ظرفیتی کلی 21هزار و 800 تن و همچنین سه مجوز تکثیر ماهیان دریایی با ظرفیت تولید 35 میلیون  عدد ماهی صادر شده است.

محبی توسعه صید سطح زیان ریز، صید فانوس ماهیان، حفاظت وبازسازی ذخایرآبزیان،اجرای طرحهای توسعه شیلات در جزایر وسواحل مکران، افزایش آلودگی های زیست محیطی ، حفاظت وبازسازی ذخایرآبزیان،توسعه صید سطح زیان ریز،صید فانوس ماهیان از مهمترین مسایل ژیش روی حوزه  صیاد ی هرمزگان خواند.

مدیر کل شیلات هرمزگان بکارگیری روش های نوین فرآوری و بسته بندی آبزیان، با تاکید بر ارزش افزوده بالا،تولید محصولات و فرآورده های جدید و متنوع از آبزیان براساس نیاز مصرف کنندگان و تقاضای بازار واصلاح ساختار بسته بندی در راستای کاهش ضایعات وحفظ کیفیت محصولات از مهترین برنامه های شیلات هرمزگان خواند.

محبی با بیان اینکه با توجه به گستردگی فعالیت های شیلات استان و چشم انداز ترسیم شده متأسفانه بدلایل مختلف از نیروی انسانی کافی که به عنوان سرمایه هر سازمان تلقی می شود محروم بوده و از تعداد 465 پست مصوب تنها 169 پست این اداره کل، با تصدی است گفت : برای دست یابی و محقق شدن هدف گذاری های انجام شده لازم است مساعدت ویژه در جهت  رفع هرچه سریعتر مشکل  کمبود نیروی انسانی شیلات هرمزگان صورت پذیرد.