به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان، محمد شریعتمداری ظهر پنج شنبه در مراسم آبگیری سد حوضیان الیگودرز در سخنانی اظهار داشت: در استان لرستان مسئله اشتغال و رفع بیکاری یکی از اولویت های دولت است.

وی با بیان اینکه ما هم از وجود بیکاری در این استان راضی نیستیم افزود: در این راستا جلب سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال در استان از سوی استاندار لرستان به عنوان نماینده دولت در دستور کار قرار گرفته است و خوشبختانه در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده اند.

شریعتمداری همچنین در مورد درخواست تبدیل فرمانداری الیگودرز به ویژه نیز خطاب به حاضران افزود: من به شما قول می دهم که این موضوع را به صورت ویژه در هیئت دولت پیگیری کنم.

وی به طرح انتقال آب قمرود و دغدغه هایی که برای مردم در زمینه مشکل کم آبی در روستاهای منطقه ایجاد شده اشاره کرد و گفت: در این راستا به طور ویژه پیگیری لازم برای تامین اعتبار سد دهجانی انجام خواهد شد چرا که مسئله آب یکی از مسائل اساسی و ویژه مد نظر دولت است.

معاون اجرایی رئیس جمهور یادآور شد: البته لرستان در زمینه آب از وضعیت آبی نسبتا مطلوبی برخوردار است به طوریکه از فروردین ماه که آبگیری سد حوضیان شروع شده بیش از شش میلیون مترمکعب آب پشت سد جمع شده است و این نشان می دهد که وضعیت مطلوبی در استان در زمینه آب وجود دارد.

شریعتمداری به حرکت همه جانبه دولت در زمینه رفع مشکلات آبی کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۷۵ درصد آب در دنیا در حوزه کشاورزی و ۲۵ درصد در سایر بخشها مصرف می شود در حالیکه در کشور ما این میانگین بالای ۹۰ درصد است.

وی ادامه داد: در این راستا دولت کار اصلاح الگوی کشت و اجرای روشهای نوین آبیاری را برای ارتقای بهره وری آب در بخش کشاورزی در دستور کار قرار داده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه یکی دیگر از طرح های دولت در این حوزه تجارت آب است بیان داشت: یکی دیگر از طرح های دولت اجرای طرح شاخص ردپای آب است به طوریکه متاسفانه در حال حاضر میزان برداشت آب در کشور ما بالاتر از استانداردهای دنیا بوده به طوریکه سرانه برداشت در حال حاضر بالای هزار و ۵۰۰ مترمکعب آب از منابع زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر میزان مصرف آب در حوزه کشاوری ایران دو برابر استانداردهای جهانی است افزود: یکی دیگر از سیاست های دولت کشت فرامرزی است.

شریعتمداری یادآور شد: در قالب این سیاست زمین هایی که در کشورهای دیگر خشک شده اند را خریداری یا اجاره کرده و نسبت به کاشت محصولات آب بر در آنها اقدام می کنیم که این اقدام در کشور شروع شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور افزود: آخرین سیاست دولت هم جلوگیری از ورود آبهای شیرین به سمت شور است.