استاندار البرز در جمع مردم شهرستان فردیس گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی ارائه داد و گفت: با تلاش های دولت یازدهم امروز دیوار تحریم ها شکسته شده است و در تمامی حوزه ها شاهد پیشرفت هستیم.

به گزارش خبرگزاری برنا از کرج، «سیدحمیدطهایی» در جمع مردم روزه دار شهرستان فریس به تشریح دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد و سیاست خارجی پرداخت و اظهار داشت: دولت تدبیر و  امید با رأی قاطع مردم در سال 92 و تحقق حماسه سیاسی به بار نشست و ظرف مدت 2 سال در حوزه مسائل داخلی و خارجی تلاش های فراوانی به ثمر رساند.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم درحالی تحویل گرفته شد که پروژه های متعددی کلنگ زنی شده بود، بانک ها تحت فشار تسهیلات غیرقابل برگشت بودند و تحریم ها عرصه را بر اقتصاد کشور تنگ ساخته بود، این جمله وزیر راه را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد:  دولت تدبیر و امید در این مدت سعی کرد به جای آنکه شرایط بحرانی کشور را همزمان با آغاز بکار خود به مردم اعلام نماید با برنامه ریزی و مدیریت داخلی، مسائل را رفع نماید.

طهایی گفت: اگر تورم سال 91 ادامه پیدا می کرد امروز بالای 40 درصد حدود دو برابر افزایش قیمت ها را شاهد می بودیم؛ با این شرایط دولت یازدهم توانست این روند را با تدبیر و مدیریت  و به حداقل برساند بدون آنکه مسیری از تحریم ها گشوده شود.

استاندار البرز با اشاره به اینکه امروز در مذاکرات بین المللی گشایش هایی به وجود آمده است، افزود: ظرف دو سال اخیر بالغ از 12 میلیارد دلار بازگشت سرمایه داشته ایم.

وی در ادامه ضمن تببین عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی بیان کرد: با تلاش های دولت، دیوار سیاست های تحریمی در حال فرو ریختن است و اکنون اگر تحریم ها هم ادامه پیدا کند همانند سابق نخواهد بود.

طهایی گفت: امروز همه دنیا فهیده که ایران اهل مذاکره است و اراده مردم و آینده کشور ایران با فشار و تهدید رقم نمی خورد.

استاندار البرز با اشاره به حمایت های مقام معظم رهبری از تیم مذاکره کننده، خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز اعلام داشته اند، تیم مذاکره کننده را افرادی متدین، کاردان و دلسوز نسبت به نظام و انقلاب اسلامی و آشنای به اصول مذاکره تشکیل می دهند. این تیم خطوط قرمز را رعایت کرده و در عین حال منافع و دیدگاه های مردم را نیز در مذاکره مد نظر دارد.

وی همچنین با بیان اینکه امروز امنیت در ایران اسلامی حاکم است، افزود: خدا را شاکریم که علی رغم اینکه کشورهای همسایه در شرایط بحرانی هستند، امنیت در ایران اسلامی حاکم بوده و این هم با تدبیر مقام معظم رهبری و همت و تلاش تمامی خدمتگزاران و تدبیر دولت یازدهم بوده است.

نماینده عالی دولت در استان در حوزه اقتصاد کلان نیز عملکرد دولت را تشریح کرد و گفت: در بعد اقتصادی نیز قدم های موثری در دولت برداشته شده است، نرخ رشد تورم از منفی 6.8 درصد در سال 91 به 1.5 درصد رسیده است.

طهایی اضافه کرد: هم اکنون نرخ رشد سرمایه گذاری از منفی 23.8 درصد به 3درصد رسیده است.

وی  نقاط ضعف اقتصادی کشور را در سالهای قبل نیز مرور کرد و گفت: اگر رتبه کشور در فضای کسب و کار طی سال 84، 108 بوده است، این رقم در سال 91 به 145 رسیده و این حاکی از آن است که شرایط کشور در این مدت سخت تر شده است.

استاندار البرز با آسیب شناسی از روند نرخ تورم و تزریق پول در کشور طی سالهای 84 تا 91 تصریح کرد: نرخ تورم در سال 91 حدود 30.5 درصد بود و این افزایش تا پایان سال 92، به 34.7 رسید. نقدینگی  کشور از سال 84 تا 91 حدود 6.7 دهم برابر نزدیک 7 برابر شد بدان معنا که  بدون پشتوانه اقتصادی و درآمد اقتصادی اسکناس در کشور چاپ شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

وی نتیجه این روند و نقاط ضعف اقتصادی دولت پیشین را افزایش تعداد خانوارهای زیر خط فقر دانست و با ارائه آماری در این رابطه تصریح کرد: در حالی که آمار خانوارهای زیر خط فقر در سال 84، حدود 19.9 بود این رقم در سال 91 به 34.4 درصد می رسد و مضاف بر آن در روستاها شاهد آن هستیم که حدود 40 درصد مردم زیر خط فقر قرار می گیرند.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان البرز همچنین در ادامه سخنرانی خود در جمع مردم نمازگزار شهرستان فردیس با بیان اینکه دولت یازدهم تا کنون بیش از یک هزار و 100 جلسه برگزار کرده است، افزود: در این بین 800 مصوبه در قالب لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

وی حرکت دولت یازدهم را شتابنده دانست و با بیان اینکه بی ثباتی ارزی و ارزش پول ملی به ثبات رسیده است، عنوان کرد: رشد سرمایه گذاری در دو سال اخیر در کشور به 13.8 درصد، نرخ رشد اقتصادی به 3.6 درصد، نرخ بیکاری از 12.2 به 10.5 درصد رسیده است.

طهایی رتبه جهانی کسب و کار کشور را در سال 93 از 152 به 130 اعلام کرد و گفت: شرایط سرمایه گذاری امروز بهتر از پیش و نقدینگی از 26.7 به 4 درصد رسیده است. تسهیلات بانکی نیز 35 درصد افزایش داشته است.

نماینده عالی دولت یازدهم در استان البرز در حوزه بهداشت و درمان نیز اجرای طرح بیمه سلامت را از ابتکارات دولت یازدهم برشمرد و عنوان کرد: با اجرای این طرح هزینه های درمانی جامعه کاهش یافت.

طهایی در محور دیگری از سخنان خود تشکیل جلسات ستاد تدابیر ویژه را نیز اقدامی در جهت افزایش تولید و اشتغال در استان برشمرد و گفت: این مهم به عنوان یکی از اولویت های اصلی در دستور کار قرار دارد.

استاندار البرز همچنین استقرار بیش از 360 واحد تولیدی و صنعتی را در فردیس از شاخصه های این شهرستان برشمرد و افزود: فردیس با برخوردار از واحدهای تولیدی که در سطح ملی سرآمد و صاحب نام بوده و از پتانسیل های خوبی برخوردار است و امید می رود همه مسئولان در این شهرستان با در نظر گرفتن چنین شاخصه هایی برای توسعه و آبادانی بیش از پیش فردیس تلاش کنند.

وی در پایان تحقق اهداف و برنامه های دولت را مستلزم همراهی مردم دانست و پشتیبانی ملت از دولت را خواستار شد.

گفتنی است، وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به  سالروز میلاد امام حسن مجتبی(ع) تحلیلی رفتاری بر پذیرش صلح و شیوه حکومت داری ایشان در نهضت شیعه داشت.