به گزارش خبرگزاری برنا  از خرم‌آباد، علیرضا کاکاوند  در دیدار کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با حجت‌الاسلام سید احمد میرعمادی نماینده ولی‌فقیه در لرستان اظهار داشت: دو هزار و 853 روستا با جمعیتی بالغ بر 671 هزار و 828 نفر در لرستان وجود دارد که از این تعداد، یک‌هزار و 554 روستا، بالای 20 خانوار هستند.

وی عنوان داشت: از این تعداد دو هزار و شش روستا آب‌رسانی شده و یک‌هزار و 343 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان قرار دارند و عمده مشکلات آب در روستاهای لرستان شامل روستاهای هستند که تحت پوشش این شرکت قرار ندارند.

655

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: شاخص بهره‌مندی ما 79,7دهم درصد است که این شاخص در سال گذشته 80,7دهم درصد بوده است که یک درصد به علت خشک‌سالی امسال کاهش داشته است و این میزان نسبت به میانگین کشوری که 77,5دهم درصد است، دو درصد بالاتر است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در بحث ماده 180 سال گذشته 61 میلیارد تومان اختصاص یافته که آب‌رسانی به 306 روستا در قالب 129 پروژه صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: برخی از این پروژه‌ها در سال گذشته و برخی دیگر در هفته دولت امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

کاکاوند تصریح کرد: در حال حاضر 11 دستگاه فعال حفاری در لرستان فعال هستند که سال گذشته 53 حلقه چاه حفر شده و 68 حلقه دیگر حفر و آماده بهره‌برداری است همچنین 34 حلقه چاه حفر شده در گذشته تجهیز و 38 باب مخزن احداث شده است.

این مسئول تصریح کرد: به علت افت آب سفره‌های زیرزمینی 69 حلقه چاه آب در کوهدشت و رومشکان از مدار خارج شده است.

کاکاوند تصریح کرد: استان لرستان از لحاظ منابع زیرزمینی آب وضعیت بهتری نسبت به سایر کشور را دارد و اگر چاه‌های موجود را کنترل کنیم، بسیاری از مشکلات را حل می‌کنیم.

وی به بحث انشعابات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: انشعابات غیرمجاز و آبیاری از آب شرب برای باغات و مزارع به خصوص در این فصل یکی از مشکلات ما است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان گفت: 20 هزار انشعاب غیرمجاز آب در روستاهای لرستان شناسایی شده است که از این تعداد بیش از هشت هزار مورد قطع یا مجاز شده‌اند.