به گزارش خبرگزاری برنا از همدان،  مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای همدان در حاشیه بازدید از پروژه آبرسانی از سد تالوار به استان همدان اظهار داشت: در حال حاضر پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان 52 درصد پیشرفت داشته و کارگاه پروژه نیز فعال است.

وی پیشرفت تصفیه‎خانه پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان را 16 درصد اعلام کرد و گفت: عملیات اجرایی تصفیه‎خانه این پروژه سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر نیاز به تامین منابع مالی دارد.

عزالدین با اعلام اینکه تاکنون 120 کیلومتر از خط انتقال آب به استان همدان لوله‎گذاری شده است، تصریح کرد: با اجرای 15 کیلومتر دیگر، خط انتقال آب به چاه‎های خالق‎وردی می‎رسد.

وی با اعلام اینکه تاکنون برای این پروژه 222 میلیارد تومان هزینه شده است، عنوان کرد: پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان برای اتمام به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امیدواریم تخصیص مناسبی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای همدان اعتبار امسال این پروژه را 32 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: وزارت نیرو برای پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان 53 میلیارد تومان پیشنهاد داده بود که سازمان مدیریت این مبلع را به 32 میلیارد تومان در بودجه سال 94 کاهش داد.

وی با بیان اینکه قرار بود سالانه 150 میلیارد تومان برای اتمام این پروژه در مدت دو سال تخصیص یابد، تاکید کرد: این امر تاکنون محقق نشده و امیدواریم در سفر هیئت دولت به استان همدان در سال 94 شاهد تصویب و تخصیص اعتبار موردنیاز این پروژه باشیم.

عزالدین مشکل اصلی این پروژه را کمبود منابع مالی و اعتباری دانست و گفت: در حال حاضر در تلاش هستیم از محل اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری و اعتبارات 10-12 اعتبارات مناسبی برای پروژه جذب کنیم.

وی پیمانکار پروژه را قوی دانست و گفت: قرارگاه خاتم‎الانبیا به عنوان پیمانکار پروژه نزدیک به 50 میلیارد تومان طلب داشته و این در حالی است که پروژه به طور کامل فعال بوده و تاکنون نیز تعطیل نشده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه آبرسانی از سد تالوار به همدان یکی از پروژه‎های آبرسانی مهم در غرب کشور محسوب می‎شود، تاکید کرد: سالانه 63 میلیون مترمکعب آب از طریق این خط انتقال به همدان منتقل شده و آب موردنیاز سه شهرستان، 11 شهر و بیش از 50 روستای در مسیر را نیز برطرف می‏کند.

وی درباره تاخیر افتتاح همزمان تصفیه‎خانه و خط انتقال آب از سد تالوار به همدان نیز گفت: با توجه به اینکه هنوز عملیات اجرایی تعدادی از ایستگاه‎های پمپاژ این پروژه به اتمام نرسیده به احتمال زیاد این دو پروژه به صورت همزمان به بهره‎برداری می‌‏رسد.