به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، تنش آبی استان همدان در سال‎های گذشته تشدید شده و به مرور شاهد توسعه خشکسالی در سطح دشت‎های استان هستیم که سبب بروز برخی معضلات اجتماعی همچون افزایش مهاجرت و توسعه حاشیه‏‌نشینی شده است.

تشکل‎ها و سازمان‎های مردم نهاد در یکی دو سال گذشته نسبت به بحران آب حساسیت بیشتری نشان داده و همین امر سبب شده تا این بار به دنبال راه‎اندازی انجمن آب استان همدان با همکاری و کمک اتاق بازرگانی استان همدان باشند.

دبیر موسسه حیات سبز سرزمین در مراسم هیئت موسس انجمن آب استان همدان اظهار داشت: در حال حاضر به مسئله آب شرب و کشاورزی توجه ویژه‎ای می‏‌شود ولی مسائل زیست محیطی در این زمینه رعایت نمی‏‌شود.

محمد سوزنچی با بیان اینکه بسیاری از مسائل و مشکلات همدان سدهایی است که در سال‌های گذشته ایجاد شده است، تاکید کرد: حق‌آبه‎های زیست محیطی رعایت نمی‏‌شود و متاسفانه در سال‎های آینده با تبعات سنگین آن مواجه می‌‏شویم.

وی تصریح کرد: آب گنجنامه به صورت حق‎آبه به کشاورزان فروخته شده و در بخش کشاورزی مصرف می‌شود ولی حق‌آبه زیست محیطی به این بخش داده نمی‏‌شود.

سوزنچی با اعلام اینکه مردم استان همدان باید در زمینه مصرف بهینه آب آموزش‎های لازم را ببینند، عنوان کرد: تشکل‎های استان همدان با 15 هزار نفر نیرو این آمادگی را دارند تا در این زمینه آموزش‎های لازم را به مردم ارائه دهند.