به گزارش خبرگزاری برنا از همدان؛  رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی در زمینه مالیات با اداره کل مالیاتی مشکلاتی دارند، اظهار داشت: مشکل مالیات واحدهای تولیدی تنها به استان همدان مربوط نبوده و واحدهای تولیدی و صنعتی کشور با این مشکل درگیر هستند.

وی با بیان اینکه این مسئله در اتاق ایران نیز مطرح شده است، افزود: برداشت ما این است که دولت با توجه به سیاست‌های کلان در زمینه کاهش سهم نفت در بودجه و اداره کشور از طریق تامین مالی از منابع داخلی و مالیات، تاکید بیشتری در این زمینه دارد.

زبردست با اشاره به اینکه دولت باید شرایط بازار و وضعیت اقتصادی کشور و تولیدکنندگان را در وصول مالیات در نظر بگیرد، تصریح کرد: در ۸ سال گذشته رونقی در کسب و کار و تولید نداشته‌ایم و همین امر سبب شده تا ۳۰۰ تا ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در استان همدان به تعطیلی کشیده شدند.

وی بیان کرد: با شرایط فعلی که واحدهای تولیدی تعطیل شده و درآمد خوبی ندارند، افزایش مالیات باید با شیب ملایمی اعمال شود تا واحدهای تولیدی، صنعتی و اصناف متحمل فشار بالایی نشوند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان عنوان کرد: اداره کل امور مالیاتی رشد سرسام‌آوری را نسبت به وصول مالیاتی پیش‌بینی کرده و این افزایش در استان همدان نزدیک به ۲۵ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه افزایش میزان مالیات تنها مختص استان همدان نبوده و در استان‎های دیگر نیز رخ داده است، تاکید کرد: افزایش میزان مالیات کل اقتصاد، تولیدکنندگان و اصناف را با مشکل مواجه کرده و آنها زمین‌گیر کرده است.

زبردست تاکید کرد: باید در زمینه وصول مالیات به گونه‌ای عمل شود که فشار از قشر تولیدکننده کاهش یافته و پس از رونق بخش تولید و افزایش درآمدزایی اداره کل امور مالیاتی نسبت به افزایش با شیب ملایم مالیات و وصول آن اقدام کند.

وی با بیان اینکه نباید به صورت فزاینده از واحدهای تولیدی و صنعتی مالیات گرفته شود، تصریح کرد: اداره کل امور مالیاتی استان همدان باید نسبت به این افزایش مالیات بازنگری داشته باشد، امروز دولت باید قشر تولید را حمایت کند وگرنه واحدهای تولیدی با رکود و ورشکستی مضاعفی مواجه شده و یکی پس از دیگری به تعطیلی کشانده می‌شوند.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان بیان کرد: تاکنون ۸ واحد تولیدی استان همدان در یک ماه به سبب بدهی مالیاتی تعطیل شده و اداره کل امور مالیاتی خود عنوان کرده که این اتفاق به سبب وجود معوقات این واحدها از سال‎های گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی استان همدان در صورت داشتن درآمد مالیات را پرداخت می‏‌کنند، عنوان کرد: به شدت نسبت به تعطیلی واحدهای تولیدی به سبب مالیات اعتراض داشته و گله‌مند هستیم چراکه نباید اینگونه با واحدهای تولیدی برخورد شود.