به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ، استان لرستان با توجه به آب وهوای معتدل وشرایط اقلیمی مطلوب از قطب های کشاورزی در کشور بوده ولی در این راه با توجه به برخی بی توجهی ها ،وخشک سالی های چند سال اخیر با مشکلات عدیده ای موجه است.

کشاورزی حرف اول را در بحث اشتغال، امرار معاش و بعد اقتصادی در استان می‌زند اما با وجود ظرفیت‌های بالای  این بخش در استان که بارها و بارها گفته شده است و همه به آن واقف هستند، چالش‌هایی این بخش تاثیرگذار را تهدید می‌کند.

 

IMG16082840

این چالش‌ها با برجسته شدن بحران کم آبی در استان پررنگ‌تر شده است و کشاورزانی که امرار معاش‌شان تنها از راه کشاورزی است، از این به بعد باید دست به عصا حرکت کنند.

برداشت‌های بی رویه آب از چاه‌ها و رودها، ضعف مدیریت منابع آبی، بی توجهی کشاورزان به رعایت الگوی کشت به دلیل نبود قوانین مشخص در این خصوص، نبود قوانین مشخص در برخورد با کشاورزان غیربومی، حمایت نشدن کشاورزی و کشاورزان استان از سوی دولت بخشی از معضلاتی هستند که گریبانگیر بخش کشاورزی استان است.

3456789

نبود مدیریت منابع آب

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان می‌گوید: نبود مدیریت منابع آب مهم ترین چالش آب هم در بخش کشاورزی و هم در بخش‌های دیگر است.

«کیانوش حمیدیان» در گفت وگو با برنا اظهار می‌کند: به عنوان نمونه زمانی که متولی صدور پروانه بهره برداری از آب، شرکت آب منطقه‌ای است اما مصرف‌کننده بخش کشاورزی است، مدیریت آب دشوار می‌شود.

وی وجود پمپ‌های غیرمجاز را از دیگر چالش‌های بخش کشاورزی استان عنوان می‌کند و می‌افزاید: به طور مثال تعداد پمپ‌های غیرمجاز در حاشیه رودخانه کشکان 1/2 برابر پمپ‌های مجاز است.

نبود قانون مدون الگوی کشت

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان نبود قانونی مدون برای الگوی کشت را هم از دیگر عواملی بیان می‌کند که موجب شده است کشت محصولات آبدوست، منابع آبی استان را با چالش روبه‌رو کند.

حمیدیان ادامه می‌دهد: در کشوری مثل هند، کشاورزان به آنچه دولت به عنوان الگوی کشت اعلام می‌کند، پایبند هستند. زیرا در آنجا قانونی مدون و یکپارچه در این خصوص وجود دارد، اما در کشور ما و به تبع آن لرستان جای یک قانون جامع، کامل و مدون خالی است.

وی می‌گوید: سازمان جهاد کشاورزی استان الگوی کشت را اعلام می‌کند، اما چون قانونی برای حمایت از آن وجود ندارد، این الگو اجرا نمی‌شود. ما هم نمی‌توانیم با کشاورزانی که به الگوی کشت تن نمی‌دهند، برخورد کنیم. با اتکا به کدام قانون می‌خواهیم این کار را بکنیم؟

 کشاورزان حمایت نمی‌شوند

حمایت نکردن دولت هم از دیگر چالش‌های بخش کشاورزی در لرستان است که حمیدیان به آن اشاره می‌کند. وی می‌گوید: در کشوری مانند آمریکا بخش کشاورزی یارانه خود را دارد. بنابراین کشاورز هیچ‌گاه متضرر نمی‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان می‌افزاید: دولت آمریکا معیشت کشاورزان را در نظر می‌گیرد. بنابراین کشاورزان هم در تولید محصول سالم و استراتژیک همگام دولت هستند، اما در ایران نه تنها یارانه‌ای به کشاورز تعلق نمی‌گیرد، از آن‌طرف قیمت نهاده و کود شیمیایی هم مدام افزایش چندبرابری پیدا می‌کند.

تبعاتِ حمایت نکردن از کشاورزان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه می‌دهد: درآمد یک کشاورز در کشوری مثل فرانسه 2برابر درآمد یک استاد دانشگاه است. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت بخش کشاورزی برای دولت این کشور و توجه دولت به کشاورزان و معیشت آنهاست.

حمیدیان می‌افزاید: وقتی حمایتی از کشاورز صورت نمی‌گیرد، وی مجبور است برای تامین معاش خود و خانواده اش یا زمین خود را به کشاورزان غیربومی اجاره دهد، یا به کشت محصولات غیراستراتژیک رو بیاورد. بدون این‌که به هدررفت منابع آب و خاک استان توجهی داشته باشد.

جریمه بازدارنده نیست

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که برخی برای دور نگه داشتن کشاورزان از تخریب‌ها در بخش کشاورزی، جریمه کردن کشاورزان و سختگیری روی این موضوع تأکید می‌کنند، اما تجربه نشان داده که جریمه بازدارنده نیست.

حمیدیان می‌گوید: کشاورزی که 50 میلیون تومان محصول برداشت می‌کند، پرداخت مبلغی به عنوان جریمه برای او سخت نیست.

این مسئول می‌گوید: به جای تنبیه و جریمه باید از راه درست وارد شد. مثلا راه درست مقابله با برداشت‌های بی رویه آب از چاه‌ها، نصب کنتورهای هوشمند در آنهاست. البته نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها هم با مشکلاتی روبه‌روست. چون فقط یک شرکت ساخت کنتورهای هوشمند در کشور وجود دارد.

توجه به معیشت کشاورزان

حمیدیان می‌گوید: توجه به معیشت کشاورزان هم از راهکارهایی است که می‌تواند در حفظ منابع آبی و همچنین تولید محصولات استراتژیک و سالم تاثیرگذار باشد. زیرا در صورت تحقق این امر، سلامت و بهداشت جامعه تضمین می‌شود.

تدوین قانون محدودیت کشت برخی محصولات آبدوست هم از دیگر راهکارهایی است که مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان بیان می‌کند.

لزوم تغییر تاریخ کشت برخی محصولات

ممنوعیت اجاره اراضی کشاورزی استان به کشاورزان غیربومی هم از دیگر مواردی است که حمیدیان به آن اشاره می‌کند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان بر ضرورت تغییر تاریخ کشت برخی محصولات آبدوست هم تأکید می‌کند و می‌گوید: طبق بررسی‌های صورت گرفته کشت چغندر قند در بهار به 13مرحله آبیاری با مصرف 10 تا 12هزار مترمکعب نیاز دارد. در حالی که در کشت پاییزه فقط به 5 مرحله آبیاری نیاز است.

افزایش تولید محصولات غیراستراتژیک

حمیدیان در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید: در سال گذشته یک میلیون و 827 هزار تن تولید داشتیم که این میزان امسال به 2میلیون تن رسیده است.

وی ادامه می‌دهد: البته این افزایش ناشی از افزایش سطح زیرکشت محصولات غیراستراتژیک مانند هندوانه و سیب زمینی در استان است.

  •    مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان: ما نمی‌توانیم با کشاورزانی که به الگوی کشت تن نمی‌دهند، برخورد کنیم. با اتکا به کدام قانون می‌خواهیم این کار را بکنیم؟
  •    در کشوری مثل هند، کشاورزان به آنچه دولت به عنوان الگوی کشت اعلام می‌کند، پایبند هستند. زیرا در آنجا قانونی مدون و یکپارچه در این خصوص وجود دارد، اما در کشور ما و به تبع آن لرستان جای یک قانون جامع، کامل و مدون خالی است.