به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ دکتر منوچهر مهرام‌، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در نشست خبری با ارائه گزارشی در مورد وضعیت بیمارستان های استان خصوصا آبیک پرداخت و  اظهار کرد: در مورد بیمارستان آبیک، چون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و غیردولتی، استراتژی دولت فعلی و دولت های قبلی بوده و می باشد، با وجود بیمارستان ولی عصر(عج) آبیک و ضریب پایین اشغال تخت این بیمارستان، احداث بیمارستان شهدا، از نظر اقتصاد درمان، به صرفه نبود و باعث بروز بحران برای هر دو بیمارستان می شد.

رییس دانشگاه تأکید کرد: به دلیل اینکه خدمات به بیماران اورژانسی و سرپایی، در منطقه آبیک نیاز به تقویت داشت، اورژانس و درمانگاه در ساختمان بیمارستان شهدا راه اندازی شد و در آینده نیز در صورت  نیاز مردم و عدم کفایت تخت های بیمارستان ولی عصر ( عج )، همانند بیمارستان بویین زهرا، بخش های درمانی آن راه اندازی خواهد شد.

مهرام  در بحث افزایش تعرفه ها نیز عنوان کرد:  به علت اینکه دریافتی نامناسب، برای پزشکان به منظور حضور در مناطق دورافتاده و محروم، انگیزه ای ایجاد نمی کرد، وزارت بهداشت با افزایش این دریافتی ها، زمینه ای را فراهم آورد که مردم این مناطق طعم دریافت خدمات دولتی را چشیده و طبعاً این افزایش تعرفه، حق چنین افرادی است که در اینگونه مناطق با تمام مشکلات دوری از مراکز شهری، خدمت می کنند.

رییس دانشگاه با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت  تحول بزرگی در بخش های درمان و بهداشت کشور و استان فراهم آورده است گفت: کارهای زیادی در این حوزه، به ویژه در حیطه درمان شده و دانشگاه ضمن داشتن مکانیزم های تشویقی برای کادر درمانی، به دقت روند کمیت و کیفیت ارائه خدمات را رصد کرده و در مقابل خطاهای سهوی و عمدی، کوتاه نمی آید.

دکتر مهرام از رسانه ها خواست در رصد مشکلات اجرای این طرح، به دور از هیاهوی جانبدارانه اشخاص یا گروه ها، با تهیه گزارش های کارشناسانه، یاری گر دانشگاه باشند.

 متولی سلامت استان قزوین، کمبود برخی داروها در برخی مقاطع زمانی را در بیشتر موارد ناشی از تجویز داروی خارج از فهرست رسمی دارویی کشور توسط پزشک برای بیمار دانست و گفت: استان از نظر پزشکان فوق تخصص و متخصص(مانند جراحی قلب، جراحی اطفال و جراحی عروق)، تجهیزات بیمارستانی و انجام اعمال جراحی پیشرفته، در سطح بالایی در کشور قرار دارد و معدود مراجعات مردم (به جز برای رادیوتراپی  که تا دو سال آینده در استان به بهره برداری خواهد رسید )به تهران  یا سایر استان ها، تنها به دلایل شخصی انجام می شود.

دکتر مهرام رتبه آموزشی دانشگاه را در کشور، متوسط مایل به خوب(رتبه 18 از بین 50 دانشگاه) بیان کرد و اظهار کرد: با داشتن 500 دانشجو در 30 رشته مختلف در مقطع تحصیلات تکمیلی، استان قزوین در بین سایر استان ها، وضعیت خیلی خوبی دارد.

مهرام ، طلب بیمارستان های تحت نظر دانشگاه را از سازمان های بیمه گر تا پایان مرداد 94بالغ بر 800 میلیارد ریال اعلام کرد و ضمن اذعان به تلاش مسؤولان سازمان های بیمه گر در استان برای پرداخت مطالبات دانشگاه و اینکه عدم پرداخت اعتبارات ملی، باعث این وضعیت شده است، گفت: عدم پرداخت این مبلغ، بر کیفیت اجرای برنامه های دانشگاه بی تأثیر نبوده است.