به گزارش خبرگزاری برنا از خرم‌آباد، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید احمد میرعمادی ظهر امروز در دیدار با تعاون‌گران و کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان که در بیت امام‌جمعه خرم‌آباد برگزار شد، ضمن تبریک هفته تعاون، اظهار داشت: کار در تعاونی آثاری معنوی از جمله قرب به‌ سوی خدا، افزایش رزق و روزی و حفظ عزت و کرامت انسان دارد، بنابراین می‌توانیم از منظر اعتقادی، اخلاقی، فقهی و اقتصادی نگاه جامع و کاملی نسبت به مسئله تعاون داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروزه جامعه با موانعی در راستای تعاون روبه‌رو است، افزود: باید تلاش شود، این موانع برطرف شود و نخستین مسئله نبود کار جمعی و روحیه تعاون است.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید دو سیاست را دنبال کند، گفت: سیاست تبلیغی و ترویجی باید دنبال شود، چراکه تبلیغ کار، تعاون، همبستگی و سرمایه‌گذاری را به دنبال دارد، بنابراین باید کارهای فرهنگی انجام و فرهنگ کار عوض شود و به دنبال پیدا کردن و دنبال کردن کار باشیم، چراکه ارزش انسان به کار کردن است.

میرعمادی با بیان اینکه یکی از آموزه‌های مهم و رویکردی در اسلام مسئله تعاون و همکاری در کارهای نیک است، یادآور شد: اصل تعاون به ‌عنوان آموزه‌های دینی در قرآن، سیره و سنت معصومین(ع) از جایگاه بالایی برخوردار است و مسئله تعاون از چند منظر نگاه می‌شود که نگاه اعتقادی به مسئله تعاون بر این است، اعتقاد و باور بر تعاونی‌ها داشته باشیم و اصل در کنارهم بودن را قبول کنیم.

وی خاطرنشان کرد: چالش بزرگ جامعه امروز فساد سیستمی است در سیستم بانکی، اقتصاد و مالیات راه‌های سوء استفاده وجود دارد که این امر سبب فساد سیستمی و به چالش بزرگی تبدیل ‌شده که امروز با آن مواجه هستیم.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه تعاون در جلوگیری از فساد سیستمی نقش بسیار مهمی دارد، تصریح کرد: زمانی که کار، سرمایه‌گذاری، تولید و کارخانه‌ای به‌ صورت تعاونی باشد، کمتر دچار فساد سیستمی می‌شود، چراکه نظارت و اداره آن را چند نفر انجام می‌دهند.

میرعمادی خاطرنشان کرد: پایبندی و پافشاری به تعاون مسئله مهمی است، چرا که زمانی یک تعاونی با مشارکت چند نفر ایجاد می‌شود، عهد و پیمانی در این زمینه بسته می‌شود، بنابراین لازم است به آن پیمان پایبند باشیم.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه در تعاونی‌ها نیز فساد وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه در تعاونی‌ها نیز سوء استفاده انجام می‌شود، اما فساد سیستمی که ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌کند در تعاونی‌ها کمتر وجود دارد.

وی افزود: اگر در مقام عملی توفیقاتی در امر تعاون داشته باشیم مدیون باور اعتقادی ما است، بنابراین اگر از نظر جهان‌بینی و ایدئولوژی قبول داشته باشیم که انسان موجود اجتماعی است و با کمک همدیگر کاری را انجام دهیم، می‌توانیم با عنایت به همدیگر رفاه و آسایش را به دنبال داشته باشیم.

میرعمادی با اشاره به اینکه تعاون از منظر اقتصادی مهم است، عنوان کرد: آنچه امروز در جامعه رواج دارد، تعاون در امور اجتماعی و اقتصادی است و تعامل در بعد اقتصادی آثار فراوانی دارد، این در حالی است که بهترین راه برای عبور از تبعیض و رانت‌خواری کمک به تعاونی است.