به گزارش خبرگزاری برنا از کرمان؛ معاون اول رئیس جمهور در این مراسم گفت:خوشبختانه بخش های مختلف صنعتی کشور به همت نیروهای متخصص و کاردان که جزء مهمترین سرمایه‌های کشور و مجموعه مس هستند به نحو مطلوب در حال تولید، سرمایه گذاری و توسعه است.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه برای بنگاه مهم اقتصادی مانند مس هیچ کاری ارزشمندتر از تولید رو به‌افزایش نیست، تصریح کرد: این محصول قابل رقابت در سطح بین‌المللی است و باید به لحاظ قیمت و کیفیت توسعه یابد و در اکتشافاتی که انجام شده مس سرچشمه جزو مواد معدنی ممتاز است. همچنین تنوع مواد معدنی ایران زیاد است و در بخش فلزات به ویژه رنگی در سراسر کشور به وفور یافت می‌شود و در زمینه مس روی کمربند اصلی تولید مس در دنیا هستیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه ها در زمینه مواد معدنی تجدید ناپذیر بودن این ذخایر است، اظهار کرد: یکی از دلایل فشارهای سیاسی که به کشورهای نفت خیز وارد می شود وابستگی اقتصاد کشورها به نفت می باشد در حالی که بنا بر تاکید مقام معظم رهبری، باید راه‌هایی پیدا کرد که اتکای اقتصاد کشور به نفت کمتر شود که یکی از این راه ها استفاده از ظرفیت معادن است و یکی دیگر متکی شدن به شرکت های دانش بنیان است که اقتصاد باید به مغز انسان‌ها متکی باشد زیرا همواره مغز انسان‌ها ارزش افزوده تولید خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال‌های اخیر در رشد علمی، کشور ما رتبه 16 دنیا را دارد و می‌توانیم آن را ارتقا دهیم و با کشورهای صاحب علم رقابت کنیم و باید یکی از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌های ما با توسعه علم و فناوری باشد.

وی با بیان اینکه اگر فناوری‌های مدرن در اقتصاد متکی به منابع را هم به‌کار گیریم، موفق می‌شویم، اظهار داشت: وقتی سیستم متکی به فناوری نو و مدیریت پیشرفته نباشد، منابع آفت توسعه است.

معاون اول رئیس جمهور امسال را سخت‌ترین سال اقتصادی دنیا به علت کاهش قیمت نفت دانست و گفت: زمانی که می‌بینم کارگری پنج ماه حقوق نگرفته، عذاب روحی و وجدانی می‌گیرم.

وی با بیان اینکه ما مصمم هستیم با اتکا به نیروی مردم اقتصاد کشور را احیا و شکوفا کنیم، افزود: باید رکود ایجاد شده را از پیش پای ملت برداریم که این کار شدنی است و طی دو سال عمر دولت تدبیر و امید نرخ تورم را که به 40 درصد رسیده بود را به 15 درصد رساندیم و می توانیم مسیر اقتصاد کشور را خوب پیش بیریم که در این زمینه یکی از راهکارهای اساسی حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است که نسخه ای برای دوران تحریم و پسا تحریم خواهد بود .

جهانگیری با تاکید بر اینکه تمام مدیران باید به صحنه بیایند و هیچکس نباید احساس کند در این دولت عرصه کار برای وی تنگ است، اظهار کرد: امیدواریم این حرکت رو به رشد اقتصاد در سال 95 بهتر از امسال باشد و پیش بینی ما این است که سال 95 بهترین سال رونق اقتصادی کشور طی سالهای اخیر را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: امروز مشتاقین کار با ایران در حال سبقت از یکدیگر هستند و این ما هستیم که باید انتخاب کنیم با چه منابع و با چه نرخی کار کنیم.

جهانگیری در پایان با اشاره به اینکه مس ایران در بدترین شرایط جز بنگاه های خوب بوده است، خاطر نشان کرد: انتظار داریم دوران شکوفایی مس را مشاهده کنیم چرا که جای توسعه بیشتر برای مس وجود دارد و باید این صنعت به جایگاه واقعی خود در ایران برسد.